Minister obrony Izraela Awigdor Lieberman wezwał Żydów mieszkających we Francji do opuszczenia tego kraju. Takie oświadczenie złożył on w świetle nadchodzącej bliskowschodniej konferencji pokojowej w Paryżu – podaje The Jerusalem Post.

„Nadszedł czas, aby powiedzieć francuskim Żydom: to nie jest wasze państwo i ziemia, czas wyjeżdżać” — oznajmił minister. Lieberman nazwał konferencję „trybunałem przeciwko Izraelowi”, który zaszkodzi państwu i jego wizerunkowi.

W styczniu w Paryżu odbędzie się wielostronne forum, które w myśl organizatorów powinno sprzyjać wznowieniu uregulowania palestyńsko-izraelskiego. Tym niemniej Izrael odmówił udziału w konferencji i wezwał Francję do jej odwołania. Państwo domaga się bezpośrednich rozmów z Palestyną, ponieważ obawia się zewnętrznej presji i narzucenia niekorzystnych dla niego warunków pokoju. Palestyna z kolei popiera konferencję. Zgodnie z oświadczeniem Palestyńczyków format dwustronny wyczerpał się a możliwości negocjacyjne z Izraelczykami są nierówne.

SN

Zobacz również: