Carrie Fisher fot.Facundo Arrizabalaga/EPA

Carrie Fisher, która w “Gwiezdnych wojnach” grała księżniczkę Leę, zmarła w szpitalu na skutek zawału serca. Miała 60 lat – podał “People Magazine”, powołując się na agenta aktorki.

W 1973 roku na Broadwayu zadebiutowała rolą tancerki/chórzystki w musicalu Irene, wystawionym w Minskoff Theatre. Występowała także na scenie na Florydzie w sztuce No, No Nanette (1976) jako tytułowa Nanette, w nowojorskim Princess Theatre w musicalu Censored Scenes from King Kong (1980) jako Iris i Agnes od Boga (Agnes of God, 1982) w Music Box Theatre w Nowym Jorku jako zakonnica Agnes.

W 1975 roku dostała pierwszą rolę na dużym ekranie w komedii romantycznej Hala Ashby’ego Szampon według scenariusza i z udziałem Warrena Beatty’ego Dwa lata później stała się znana z roli księżniczki Lei w pierwszej trylogii George’a Lucasa Gwiezdnych wojen (epizody IV–VI). Jej partnerami byli: Harrison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker) i Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi). W komedii Blues Brothers (1980) byłą wściekłą narzeczoną Jake’a (w tej roli John Belushi).

Została laureatką Los Angeles Pen Award za debiut książkowy. Na podstawie jej autobiograficznej książki Postcards from the Edge w 1990 roku został zrealizowany film Pocztówki znad krawędzi z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych. W filmie ukazano historię rywalizacji pomiędzy Carrie a jej matką, Debbie Reynolds.

Zobacz również: