Już ponad 33 tysięcy osób podpisało się pod internetową petycją do prezydenta Niemiec Joachima Gaucka o przyznanie Łukaszowi Urbanowi Związkowego Krzyża Zasługi – najwyższego niemieckiego odznaczenia.

Polski kierowca najprawdopodobniej walczył z napastnikiem, który później, po zabiciu Polaka, wjechał ciężarówką w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, zabijając 12 osób.

Petycję znaleźć można na stronie www.change.org. Obecnie jest pod nią podpisanych 33 tysiące 678 osób. W treści petycji napisano, że ostatnie ustalenia wskazują, że Łukasz Urban, zanim zmarł, próbował powstrzymać zamachowca. „Tym aktem heroizmu prawdopodobnie uratował wiele istnień ludzkich. Za tę odwagę zasługuje na najwyższe niemieckie odznaczenie” – pisze autorka petycji, Constanze Stelzenmueller.

Decyzją premier Beaty Szydło rodzina polskiego kierowcy otrzyma rentę specjalną. Bliskich Łukasza Urbana chętnie wspierają też internauci z całego świata – w internetowej zbiórce na rzecz rodziny Polaka zebrano już ponad 165 tysięcy funtów, czyli ponad niż 850 tysięcy złotych. Zbieranie pieniędzy dla żony i syna Łukasza Urbana zapowiedziało także Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

źródło: IAR

 

Zobacz również: