Referendum w sprawie wyjścia Francji z Unii Europejskiej zostanie zorganizowane w ciągu sześciu miesięcy w przypadku zwycięstwa w wyborach prezydenckich szefowej partii „Front Narodowy” Marine Le Pen.

– W odniesieniu do Unii Europejskiej… Powiedziałam Francuzom, że jeśli oni mnie wybiorą, niezwłocznie podążę do Brukseli, aby rozpocząć negocjacje w sprawie zwrotu naszej suwerenności. A sześć miesięcy po moim wyborze zorganizuję referendum — powiedziała Le Pen.

Lider „Frontu Narodowego” uważa, że jeśli UE nie pójdzie na ustępstwa, a negocjacje z Brukselą nie dadzą rezultatów, Francja będzie musiała opuścić Unię Europejską. Wyraziła ona również przekonanie, że „jeśli Francja opuści UE, ona natychmiast się rozpadnie”. Ponadto kandydatka na prezydenta republiki powiedziała, że chce znieść sankcje z Rosji, ponieważ są one niesprawiedliwe i nieskuteczne, a także szkodzą gospodarce Francji. Wybory prezydenckie we Francji odbędą się wiosną 2017 roku. Według sondaży do drugiej tury dostaną się Marine Le Pen i były premier Francois Fillon.
NS

Zobacz również: