Właśnie dobiegła końca IV edycja Festiwalu Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowanego wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego i Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W tym roku młodzi artyści zmierzyli się z dziełami francuskiego komediopisarza – Jean-Baptiste’a Poquelina, czyli Moliera. Wczoraj podczas uroczystej gali prowadzonej przez samego Andrzeja Seweryna poznaliśmy zwycięzcę. Najlepsi okazali się aktorzy z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 11 amatorskich teatrów z Mazowsza, z których pięć znalazło się w ścisłym finale. Każdy z nich zaprezentował spektakl na podstawie dzieł patrona tegorocznej edycji – Moliera. „Skąpiec”, „Świętoszek” (Zespół Szkół im. Ks. Jana Twardowskiego w Chudku), „Don Juan” (Gimnazjum im. Romualda Traugutta w Serocku), „Latający lekarz”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Świętoszek” (CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie), „Świętoszek”, „Skąpiec”, „Chory z urojenia”, „Szkoła żon” (Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie) oraz „Pocieszne wykwintnisie”, „Szkoła żon” (Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie).

Zmagania aktorów oceniała komisja konkursowa pod przewodnictwem wybitnego aktora Andrzeja Seweryna. Ostatecznie zwyciężyła młodzież z Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, która zdobyła uznanie jury za spektakl „Świętoszek”, „Skąpiec”, „Chory z urojenia”, „Szkoła żon”. Komisja postanowiła również przyznać specjalne wyróżnienie dla spektaklu „Latający lekarz”, „Mieszczanin szlachcicem”, „Świętoszek” przygotowanego przez CXIX Liceum Ogólnokształcące im. Jacka Kuronia w Warszawie. Nagrodą była prezentacja całego spektaklu podczas Gali Finałowej.

Nagrodami głównymi festiwalu były warsztaty teatralne pod okiem profesjonalistów, bilety na wybrany spektakl, a przede wszystkim możliwość wystawienia na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana zwycięskich spektakli. Dodatkowo, wszyscy laureaci otrzymali ufundowane przez urząd marszałkowski nagrody rzeczowe w postaci kart podarunkowych.

Festiwal Teatrów Młodzieżowych na Mazowszu organizowany jest od 2013 r. Każda z edycji poświęcona jest sylwetce i twórczości innego dramatopisarza. Był już Aleksander Fredro, William Szekspir i Sławomir Mrożek. Bohaterem tegorocznej edycji był francuski komediopisarz Molier – uważany za jednego z najwybitniejszych twórców europejskiej literatury XVII wieku. Stąd tytuł tegorocznej edycji festiwalu „Molier. Śmiech i łzy”.

– Ten konkurs to nie tylko doskonała okazja dla młodych pasjonatów sztuki teatralnej do zaprezentowania swojego talentu, ale przede wszystkim szansa na doskonalenie swojego warsztatu pod okiem profesjonalistów – podkreślił wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Przy realizacji festiwalu co roku współpracują znani i lubiani aktorzy, a także teatrolodzy, wykładowcy Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz reżyserzy. W tym roku młodych aktorów wspierał wybitny reżyser, były dyrektor Comédie-Française, znawca Moliera Jacques Lassalle.

Marta Milewska

Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

Zobacz również: