Każdy mieszkaniec gminy Grodzisk może starać się  o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe albo elektryczne. Zwrot kosztów to  70 procent wydatków. Samorządowcy zachęcają do takiej oferty m.in. przez wzgląd na czystość powietrza, ale zdania wśród ludzi są podzielone. 
Gdy rozpoczyna  się okres grzewczy, w gminie zaczyna się koszmar. Wszystko przez niektórych mieszkańców korzystających z pieców węglowych.
Dobrze by było gdyby palili węglem albo drewnem, ale w mojej miejscowości Odrano Woli niektórzy palą czym popadnie. Mimo, że mieszkam obok lasu, to czuję swąd spalenizny,  a moje koty po przyjściu do domu roznoszą zapach różnego palonego świństwa– mówi 46-letnia Anna z Odrano Woli.
 Palą niemalże wszystkim
Tak jest nie tylko w Odrano Woli, ale również w całej gminie. W Grodzisku właściciele domów jednorodzinnych, gdzie są zamontowane piece węglowe też potrafią palić niemal wszystkim. Są to śmieci, plastik, obierki z warzyw, a nawet butelki po zużytych chemikaliach, kosmetykach czy stare ubrania, itp. W ten sposób oni sami i  inni, narażeni są na wdychanie trucizny z unoszących się w powietrzu oparów. Nie ma też mowy o wietrzeniu mieszkań, bo smród smogu zastępuje świeże powietrze.
Dlatego samorząd z Grodziska chce to zmienić i  zaproponował ofertę wymiany pieców.  Każdy kto się  zdecyduje otrzyma zwrot kosztów na zakup  kotła gazowego lub elektrycznego aż do 70 procent  poniesionych wydatków, jednak  nie więcej niż 6 tys. złotych. Dofinansowanie przysługuje  wyłącznie na kupno nowego kotła gazowego lub elektrycznego, a piec węglowy zostanie zlikwidowany. Trzeba jeszcze tylko posiadać tytuł prawny do nieruchomości zlokalizowanej na terenie gminy Grodzisk.
Nie stać ich na tak wysokie rachunki
O dotację mogą ubiegać się wszyscy: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, jednostki gminne, osoby prawne.
Ale nie każdy uważa, że ta oferta jest opłacalna. Chodzi o późniejsze koszty zużycia ciepła.
 – Co z tego, że kupię taki piec. Ogrzewanie elektryczne i gazowe to rachunki na wielkie kwoty. Mnie akurat na to nie będzie stać i wolę swój piec węglowy, bo węgiel czy drewno nie kosztuje tyle i nie tylko ja tak myślę. Niech dadzą ludziom dotację na węgiel, to nie będą palić byle czym – twierdzi 60-letni pan Eugeniusz, właściciel domku jednorodzinnego w Grodzisku.
Jednak zdecydowani na wymianę pieca, mogą odebrać specjalny wniosek w  Urzędzie Miejskim  w Grodzisku  przy ul. Kościuszki 32a lub ściągnąć go ze strony internetowej miasta. Tam też uzyskają więcej informacji na ten temat.
am
fot.grodzisk.pl

Zobacz również: