Przez dwa dni Płock gościł miłośników kina z całej Polski. Ryszard Jaźwiński z radiowej Trójki poprowadził spotkanie z reżyserką filmu „Moje córki krowy” Kingą Dębską i producentem Zbigniewem Domagalskim.  Dyskutowano na temat rozwoju idei Kina za Rogiem i o przyszłości tych małych kin społecznościowych.
W poniedziałek i wtorek w Hotelu Tumskim odbyło się trzecie spotkanie animatorów Kin za Rogiem. Pomysł ich założenia powstał trzy lata temu. Mają ułatwiać dostęp do polskiej i światowej sztuki filmowej mieszkańcom małych miejscowości. Każdego roku nowe kina społecznościowe wyposażone w profesjonalny sprzęt i z tanimi biletami pojawiają się w kolejnych gminach, docierając do coraz większej grupy ludzi.
Konferencję otworzył Grzegorz Molewski – pomysłodawca sieci KzR, który podsumował ostatni rok realizowania projektu. Podkreślał istotną rolę osób prowadzących małe kina – animatorów, od których w największym stopniu zależy sukces całego projektu. Wyraził też nadzieję, że Kino za Rogiem wkrótce pojawi się w każdej gminie.
Spotkanie w Hotelu Tumskim było jednak przede wszystkim miejscem wymiany doświadczeń, pomysłów. Do Płocka przyjechali goście z kilkudziesięciu już istniejących kin (m.in. Cieplewo, Wleń, Płock, Krzeszów, Kowary, Żuławy), ale także m.in. twórca logo KzR, wybitny grafik i plakacista,Rosław Szaybo oraz prezes Zarządu TV Studia Filmów Animowanych w Poznaniu, Ewa Sobolewska.
Rozmawiano m.in. o edukacji i animacji filmowej dla dzieci, o skutecznych sposobach promocji, organizacji przeglądów filmów ambitnych, pozyskiwaniu lokalnych sponsorów, działaniach angażujących lokalne społeczności.
Radosław Łabarzewski z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki mówił o płockim Kinie za Rogiem. Opowiadał m.in. o sposobach docierania do widza i „tworzeniu kontekstów lokalnych” (bardzo dużą popularnością wśród płocczan cieszył się film „Blizna” Krzysztofa Kieślowskiego, nakręcony w latach 70. w Płocku. Jego projekcjom towarzyszyły pokazy kronik filmowych z tego okresu, w których także Płock był bohaterem).
W poniedziałek wieczorem w POKiS-ie odbyło się spotkanie z Kingą Dębską – reżyserką i scenarzystką filmu „Moje córki krowy” (film jeden z najchętniej oglądanych przez publiczność KzR) oraz z producentem Zbigniewem Domagalskim. Spotkanie poprowadził dziennikarz radiowej Trójki Ryszard Jaźwiński.
Repertuar płockiego Kina za Rogiem, mającego swoją siedzibę w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9a), jest dostępny na stronie www.pokis.pl. oraz w darmowej aplikacji mobilnej MiastO!Żyje, dostępnej w sklepach Google Play i AppStore.

Zobacz również: