Ogólnopolski ranking migracji, który obejmuje 2478 samorządów, pokazuje siłę przyciągania nowych mieszkańców. Na dole tabeli są gminy wyludniające się, zaś w czołówce – miejscowości, które odnotowują dodatnie saldo migracji. Gmina Brwinów zajmuje bardzo wysokie 62. miejsce.

Aż w 1582 gminach wystąpił w ubiegłym roku spadek liczby mieszkańców. Nie dotyczy to jednak okolic Warszawy i innych dużych miast, gdzie występuje zjawisko tzw. suburbanizacji, czyli przenoszenia się mieszkańców z centrum na obrzeża aglomeracji. Brwinów jest w tej grupie ze względu na swoje położenie, ale jak podkreśla dr hab. Paweł Kaczmarczyk – wykładowca w Zakładzie Ekonomii Ludności i Demografii Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, który w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej skomentował wyniki rankingu – katalog czynników decydujących o osiedleniu się w danym miejscu jest bardzo długi. Najważniejsze to rynek pracy, rynek edukacyjny oraz oferta usług publicznych. Liczą się też, choć w mniejszym stopniu, warunki środowiskowe.

Ranking gmin dotyczy 2015 roku. Liczba mieszkańców gminy Brwinów liczyła wówczas 24 143 osoby, z czego na terenie miasta zameldowanych było 12 518 osób, a na obszarach wiejskich 11 625 osób. Dodatnie saldo migracji pokazuje, że na terenie gminy Brwinów przybywa mieszkańców. W województwie mazowieckim wyższe saldo uzyskały jedynie gminy Lesznowola, Marki, Wieliszew, Ząbki, Słupno, Kobyłka, Żabia Wola, Radzymin, Prażmów, Stara Biała i Ożarów Mazowiecki. W zestawieniu 2478 gmin z całej Polski Brwinów plasuje się na wysokim 62. miejscu. Na nieco dalszych miejscach znalazły się m.in. Nadarzyn (86. miejsce), Grodzisk Mazowiecki (100), Błonie (268) i Pruszków (285).

Mirosława Kosiaty

Zobacz również: