W Warszawie powstanie Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Gmach stanie na Placu Grzybowskim na miejscu obecnego budynku Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Przewodniczący Towarzystwa Artur Hofman mówił podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego, że od lat trwają zabiegi o zbudowanie nowej siedziby Towarzystwa, w której nie może zabraknąć miejsca na upamiętnienie Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Artur Hofman przypomniał, że Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata mieli odwagę stanąć w obronie człowieczeństwa i ryzykując swoim życiem i życiem najbliższych dali schronienie tysiącom ludzi. Przewodniczący Towarzystwa zapewniał, że w nowej siedzibie „jest miejsce dla Sprawiedliwych bo Sprawiedliwi są w naszych sercach”.

Jeden z pomysłodawców przedsięwzięcia prezes Fundacji „From the Depths” Jonny Daniels uważa, że Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata będzie wyjątkowym miejscem w Warszawie, gdzie będzie pokazana prawda o stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny.

Centrum – wyjaśnia Daniels – ma edukować, mówić prawdę, „a prawda jest taka, że Polacy gdy tylko mogli to pomagali.” Oczywiście, dodaje, byli też i źli ludzie tak jak na całym świecie źli ludzie się zdarzają, jednak najważniejsze jest to, żeby przekazać prawdę o tych, którzy czynili dobro. Będzie to pierwsze miejsce w Warszawie gdzie grupy z Izraela będą mogły dowiedzieć się o – jak podkreśla – prawdziwych Polakach i o tym co robili, by ratować swoich współobywateli.

Alicja Szczepaniak-Schnepf odznaczona Medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, w czasie wojny wraz z rodzicami uratowała 9 Żydów, z radością przyjęła informacje o budowie Centrum. Odznaczona podkreśla, że nareszcie będzie „uczciwe miejsce”, w którym będzie się mówiło o Polskich Sprawiedliwych i będzie się przekazywać tę wiedzę młodzieży. Alicja Szczepaniak-Schnepf zależy na tym by młodzi ludzie z całego świata poznali prawdę o Polakach ratujących Żydów, bo to będzie podnosiło rangę Polaków, bo ci ludzie „zwani sprawiedliwymi poświęcali swoje życie”.

W Centrum Edukacyjnym będą przede wszystkim nagrania relacji Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, którym groziła śmierć z rąk Niemców. Będą one miały interaktywny charakter. Centrum zostanie zbudowane za pieniądze zebrane przez Żydów.

W sumie zaszczytny tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata otrzymało ponad 26 tysięcy osób, wśród nich 6620 Polaków.

źródło: IAR

 

Zobacz również: