Zespół lekarzy z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie przeprowadził udaną operację bliźniaków w łonie matki. Dzięki badaniom prenatalnym i szybkiej diagnozie udało uratować się dwóch chłopców.

U bliźniaków wykryto tak zwany zespół przetoczenia krwi między płodami. Dotyka on od 5 do 25 procent ciąż bliźniaczych w Polsce. Jak wyjaśnia kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK 1 w Lublinie, prof. Anna Kwaśniewska, ratunkiem w tym wypadku była laserowa obliteracja naczyń, wykonana w łonie matki.

ZOBACZ!  Przełomowe wieści ws. Iwony Wieczorek. Tajemnicze zaginięcie coraz bliżej rozwiązania

Lekarka podkreśla, że gdyby nie dobra diagnostyka i przeprowadzenie tej operacji, dzieci po prostu by zmarły. Zabieg usunięcia wady przeprowadził prof. Mirosław Wielgoś z Warszawy, krajowy konsultant ministerstwa w dziedzinie perinatologii. Jak mówi Agnieszka Bhatti, mama bliźniaków, to do niej i jej męża należała ostateczna decyzja o przeprowadzeniu zabiegu. „Dla nas najważniejsze było zdrowie naszych dzieci, nie chcieliśmy czekać aż coś się stanie. Po drugie, jeśli była szansa na uratowanie obu chłopców, to nie widzieliśmy innej opcji” – podkreśla.

ZOBACZ!  Zwróciła mu uwagę na brak maseczki i została zaatakowana. Łódzka Policja wyjaśnia sprawę

Zabieg trwał około 40 minut. Po nim pani Agnieszka wróciła pod opiekę lubelskich lekarzy. Chłopcy, Gabriel i Joshua, przyszli na świat wczoraj, w 33 tygodniu ciąży. Są zdrowi.

źródło: IAR

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ