Do Warszawy przyjeżdża mocny AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski, Grunwald Poznań spróbuje zdobyć twierdzę Racibórz, a w Białogardzie zobaczymy starcie rutyniarzy z młodymi wilkami z Wrocławia. Nowatorska formuła meczów Krajowej Ligi Zapaśniczej (KLZ), jedyna taka na świecie, świetnie się sprawdza.
Każdy mecz KLZ składa się z 9 walk, trzech w stylu klasycznych, trzech w stylu wolnym
i trzech z udziałem kobiet. Takiej formuły nie stosował jeszcze nikt na świecie. Jak się sprawdza?
Po półmetku pierwszej rundy mogę już powiedzieć, że to był w strzał w dziesiątkę. Specjalnie na potrzeby ligi uprościliśmy też zasady punktacji walk, tak żeby przebieg rywalizacji był bardziej czytelny dla publiczności. Każdy mecz KLZ to pełne energii widowisko, z udziałem najlepszych z najlepszych zapaśników w kraju, w tym uczestników igrzysk olimpijskich, mistrzów świata i Europy. Po zainteresowaniu kibiców widzimy, że w Polsce jest miejsce na zawodowy sport w nowoczesnej oprawie – mówi Damian Fedorowicz, prezes KLZ.
Jeden mecz z każdej kolejki pokazuje na żywo TVP Sport, a wszystkie pojedynki KLZ transmituje internetowa telewizja Sport Zona.
Co zobaczymy w 4. kolejce KLZ?
Przed tygodniem do czerwoności rozgrzał publiczność pojedynek Unii Racibórz z AKS Białogard (6:5), rozstrzygnięty dopiero w ostatniej walce, przypominającej zmagania tytanów. Teraz na Śląsk przyjeżdża Grunwald Poznań, drużyna wyrównana i doświadczona. Poznaniacy spróbują zdobyć twierdzę Racibórz. Goście w swoim składzie mają wielkie gwiazdy – Agnieszkę Wieszczek-Kordus (brązową medalistkę z IO z Londynu) oraz Katarzynę Krawczyk (uczestniczkę IO z Rio). W stylu wolnym gospodarzy w kat. 97 kg reprezentuje Sebastian Jezierzański, aktualny mistrz Polski. Jego rywalem będzie prawdopodobnie Radosław Baran, uczestnik IO w Rio – to może być pojedynek meczu.
W stylu klasycznym w kat. 85 kg może dojść do równie interesującego pojedynku. Mateusz Wolny, reprezentant gospodarzy, może trafić na Edgara Babayana, aktualnego mistrza Polski lub Tadeusza Michalika, brązowego medalistę mistrzostw Europy. Spotkanie zapowiada się pasjonująco, bo Unia do tej pory nie przegrała w KLZ.

2

W Białogardzie z miejscowym AKS zmierzy się zespół AZ Supra Brokers Wrocław. Gospodarze, z kilkoma rutyniarzami w składzie, szykują się już na odparcie ataku głodnych sukcesu i niezwykle ambitnych młodych wilków z Wrocławia. Gwiazdą AKS Białogard jest Magomedmurad Gadzhiev, jeden z najlepszych wolniaków na świecie (uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rio, aktualny mistrz Europy, srebrny medalista pierwszych Igrzysk Europejskich). Do tej pory nie przegrał w lidze. Gwiazdą AZ Supra Brokers jest Dawid Kareciński, znakomity zapaśnik (aktualny mistrz Polski, walczył o kwalifikacje na IO), który wywołał spore zamieszanie swoimi zaręczynami podczas meczu KLZ. Pojedynek AKS Białogard z AZ Supra Brokers Wrocław na żywo pokaże TVP Sport.
Z kolei AZS AWF Warszawa podejmie AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski, drugą jak dotąd niepokonaną drużynę KLZ, również z kilkoma gwiazdami w składzie. Mocnym atutem drużyny z Piotrkowa są zapaśniczki, w tym Bułgarki Miglena Selishka (złoto ME juniorek 2014, brąz MŚ juniorek 2014) i Taybe Yusein (brązowa medalistka MŚ 2016), a także Roksana Zasina (brązowa medalistka ME 2016).
Wszystkie mecze 4. kolejki rozpoczną się o godz. 18.00.
Program 4. kolejki KLZ (23 listopada 2016 r., godz. 18.00)
  • AKS Białogard – AZ Supra Brokers Wrocław
Hala przy LO im Bogusława X, transmisja TVP Sport i Sport Zona
  • Unia Racibórz – Grunwald Poznań
ARENA Rafako, transmisja Sport Zona
  • AZS AWF Warszawa – AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski
    Pawilon sportów walki AWF, transmisja Sport Zona
Po trzech kolejkach KLZ na czele tabeli są AKS Wrestling Team Piotrków Trybunalski oraz Unia Racibórz. Tuż za ich plecami czai się Grunwald Poznań, z jedną porażką na koncie.
W rankingu indywidualnym KLZ, ustalanym na podstawie punktów technicznych, po trzech kolejkach prowadzi Roksana Zasina z Piotrkowa Trybunalskiego, a tuż za nią
plasują się Magomiedmurad Gadżyjew z AKS Białogard oraz Anna Łukasiak z AZS AWF Warszawa.
Już za tydzień, 30 listopada, odbędzie się piąta kolejka KLZ, kończącą pierwszą rundę. Rewanże w styczniu i lutym. Zwycięzca ligi zdobędzie tytuł drużynowego mistrza Polski.

Zobacz również: