Policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo- Śledczego KWP w Szczecinie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie czynności w sprawie handlu ludźmi i czerpania korzyści z nierządu osoby małoletniej. Do tej sprawy zatrzymane zostały trzy osoby: jedna kobieta i dwóch mężczyzn. Natomiast cztery osoby usłyszały zarzuty.

Na początku czerwca kryminalni uzyskali informację o mieszkaniowej agencji towarzyskiej, w której osoba małoletnia mogła być nakłaniana do prostytucji. Policjanci z zespołu do walki z handlem ludźmi zaczęli sprawdzać informację.  Zebrane przez nich materiały potwierdziły przestępczy proceder.

Jako pierwsza ustalona została 26-latka, mieszkanka województwa warmińsko-mazurskiego, która prowadziła agencję towarzyską i jako pierwsza „wpadła” na pomysł zwerbowania do innej agencji małoletniej. Kobieta usłyszała na początku zarzuty związane z czerpaniem korzyści z nierządu kobiet, które po zebraniu materiału dowodowego zostały rozszerzone o zarzuty związane z handlem ludźmi.

Dalsza praca śledczych doprowadziła do zatrzymania jeszcze dwóch osób. 32-letniej mieszkanki Szczecina, która jest podejrzana o handel ludźmi oraz nakłanianie małoletniej do prostytucji. W  tej przestępczej działalności brał także udział jej 28-letni znajomy, który także został zatrzymany. Ponadto okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany na podstawie listu gończego wydanego przez olsztyński sąd. Oboje zostali tymczasowo aresztowani i nadal przebywają w areszcie.

Kobiecie postawiono dziewięć zarzutów m.in. handlu ludźmi, czerpania korzyści z prostytucji innych osób i nakłaniania do nierządu osoby małoletniej, udzielania  jej narkotyków, przywłaszczenia rzeczy oraz gróźb karalnych. Natomiast jej znajomy usłyszał zarzut czerpania korzyści majątkowej z nierządu małoletniej.

Z ustaleń śledczych wynikało, że 32-latka od maja do września ubiegłego roku zwerbowała przy pomocy swojej koleżanki do pracy w tzw. agencji mieszkaniowej małoletnią, którą nakłaniała do prostytucji i czerpała z tego korzyści majątkowe. Kobieta podawała także dziewczynie środki odurzające.

Policjant zajmujący się tą sprawą ustalił ponadto, że podejrzana nakłaniała do nierządu jeszcze pięć innych kobiet. 32-latka przywłaszczyła sobie także rzeczy należące do jednej z pokrzywdzonych.

Na kobiecie ciąży jeszcze zarzut  kierowania gróźb karalnych wobec kolejnej pokrzywdzonej, której groziła, że jeżeli nie zapłaci  pieniędzy to rozgłosi jej najbliższym wiadomości na temat trudnienia się przez nią nierządem oraz przekaże zdjęcia.

Kolejny zatrzymany to  28–latek, który jak ustalili kryminalni, był głównym pośrednikiem w zwerbowaniu małoletniej do agencji towarzyskiej. On także usłyszał zarzut dotyczące handlu ludźmi.

Za te przestępstwa wszystkim zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata. Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań osób zajmujących się tym przestępczym procederem.

(KWP w Szczecinie / mw)

Zobacz również: