Twórcom projektu drogie jest wychowanie młodego pokolenia Polaków w poczuciu dumy z przynależności do Narodu, który ma bogatą historię i swoich Bohaterów, wspaniały dorobek artystyczny i imponujące obiekty kultury materialnej. Dlatego przeprowadziliśmy Turniej piłki nożnej dla rocznika 2009, konkurs plastyczny „Rotmistrz w oczach dziecka”, konkurs wiedzy dla gimnazjalistów, ogólnopolski szkolny konkurs literacki, akademicki konkurs historyczny – pod wspólnym tytułem: „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP dra Andrzeja Dudy.W sumie wzięło udział ponad 700 uczestników. Laureaci nagrody odbiorą w Belwederze.
Organizatorzy projektu, współfinansowanego przez MSZ, MON, NCK, Fundację PZU i Fundację PKO BP, a wspieranego przez MEN i MSWiA oraz BBN chcą przekonać młode pokolenie Polaków, że wywodzi się z narodu silnego wartościami płynącymi z tradycji, chrześcijaństwa i tolerancji, przy jednoczesnym otwarciu na współpracę i postęp.
Na międzynarodowy konkurs na plakat nadeszło przeszło 150 prac nadesłanych z Kanady, Ekwadoru, Japonii, Niemiec, Ukrainy i Polski. Jurorzy jednogłośnie wybrali pracę Zbigniewa Babińskiego. Wernisaż miał premierę w Towarzystwie Miłośników Sztuk Pięknych w Krakowie, już pięć dni po obradach jury. Po 15 listopada będzie można ją oglądać w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie i Galerii Filar przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu, skąd pochodzi laureat I miejsca.
Istotą projektu jest oddanie głosu Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poprzez poznanie Raportu z KL Auschwitz, wsłuchanie się w jego myśli, widzenie świata, postrzeganie rzeczywistości i wartości, naśladowanie jego postępowania. Temu służy przygotowany audiobook w wykonaniu Tomasza Wysockiego, aktora z Krakowa.
– Wielu ludziom się zdaje, że wiedzą, jakich wartości bronił Rotmistrz Witold Pilecki. Po chwili zastanowienia przyznają się jednak, że nie czytali „Raportu Witolda”. Nie dotarli do jego słów, a zatem ich nie zrozumieli – mówi Małgorzata Kupiszewska, pełnomocnik Fundacji Gdzie, koordynator projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”- Organizatorzy tego projektu chcą, aby Polacy poznali historię Rotmistrza. Jego niezwykłe czyny. Żeby przyjęli za swoje wartości takie jak: odwaga, zaradność, patriotyzm, koleżeństwo, którym Witold był wierny całe życie. Aby identyfikowali się z nimi, a potem przekazali je innym. Wtedy wypełni się testament Rotmistrza, który wybrał jako pożegnalną maksymę cytat z rozważań Tomasza a Kempis „O naśladowaniu Chrystusa”: – „Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”– podkreśla koordynator projektu, pisarka i dziennikarka.
Ostatni akord projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy tokonferencja naukowa w Sejmie pt: Rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz – Bohater – Patriota w dniu 18 listopada, której towarzyszyć będą imprezy kulturalne w różnych miejscach stolicy.
Wśród wydarzeń w piątek (18.11.2016r.) znalazły się: warszawska premiera monodramu Przemysława Tejkowskiego, „Melduję Tobie Polsko” w podziemiach Bazyliki Św. Krzyża, suita „Niezwyciężonym” Tomasza Trzcińskiego, wystawa Anny Teruzzi w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Laureaci konkursów zorganizowanych w ramach projektu odbiorą nagrody w Belwederze w sobotę (19.11.2016r.). Jednocześnie w tym dniu odbędzie się uroczysta Msza Święta z udziałem Pocztu Sztandarowego i Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz koncert muzyki poważnej Roberta Grudnia, Krzysztofa Laskowskiego, Adama Hrynkiewicza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a w Wiązownie w Zajeździe u Mikulskich zostanie zorganizowany koncert „Śpiewamy dla Rotmistrza”, do którego już dziś zgłosili się: Tadek Polkowski, MAT 1, Twierdza Pamięć, Pętla Ósemki, Zespół Forteca.
Na wszystkie wydarzenia projektu w dniu 18 i 19 listopada wstęp jest bezpłatny.Wejście do Sejmu i Belwederu tylko za zaproszeniem.

Zobacz również: