Nowe urządzenia na 182 przejazdach kolejowych w 16 województwach oraz budowa 5 bezkolizyjnych skrzyżowań zwiększą poziom bezpieczeństwa na liniach kolejowych oraz drogach do 2020 r. – zapowiada PKP PLK. Wartość inwestycji to blisko 400 mln zł.

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami”, zapisanego w Krajowym Programie Kolejowym. Finansowanie przewidziano z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a jego wartość to blisko 400 mln zł. Projekt podzielony został na etap I – część przejazdowa i etap II – budowa wiaduktów.

Przejazdy wyposażane będą w urządzenie zdalnej kontroli, co sprawia, że każda awaria urządzeń na przejeździe jest sygnalizowana u dyżurnego ruchu. Maszynista o ewentualnej usterce jest informowany poprzez wskazania tarcz ostrzegawczych przejazdowych. Na przejazdach instalowane są także urządzenia do monitoringu i rejestracji zdarzeń.

Na wybranych przejazdach wymieniona zostanie nawierzchnia torowa oraz nawierzchnia drogowa w rejonie przejazdu kolejowego. Zmodernizowanych zostanie m.in. 11 przejazdów na linii z Radomia do Łukowa, 10 przejazdów ma trasie Katowice – Legnica, po 6 na liniach Reda – Hel i Kraków Płaszów – Oświęcim, natomiast na trasie z Torunia do Malborka remont przejdzie 7 przejazdów. PKP PLK ogłosiły już przetargi na wykonanie projektu i robót. Projekt zaplanowany jest do realizacji w latach 2017- 2019.

Z kolei w ramach II etapu PKP PLK zastąpi 5 przejazdów kolejowo – drogowych wiaduktem i tunelami. Prace w ramach projektu planowane są na linii kolejowej na odcinku Siedlce – Terespol. Zaplanowana jest budowa tunelu w Warszawie Rembertowie i Warszawie Wesołej oraz dwóch tunelów w Sulejówku, a także budowa wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Chełmżyńskiej, który ułatwi przejazd między Warszawą a Ząbkami.

Źródło: Kurier PAP

Zobacz również: