CBA ujawnia nieprzestrzeganie przepisów ustawy antykorupcyjnej – jest wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka.

CBA zakończyło kontrolę przestrzegania w latach 2014 – 2016 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne tzw. ustawy antykorupcyjnej  przez Krzysztofa Żuka – Prezydenta Miasta Lublin.

Funkcjonariusze CBA ujawnili, że Krzysztof Żuk od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU na Życie S.A. Dodatkowo ustalono, że pobierał z tego tytułu wynagrodzenie/zapłatę, w sumie ponad 260 tys. zł.

Zgodnie z przepisem art. 4 ustawy antykorupcyjnej  osoby podlegające ograniczeniom antykorupcyjnym w okresie sprawowania funkcji  (m.in. prezydenta miasta, burmistrza, wójta)  nie mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego.

Wyjątek od tej zasady ustanawia art. 6 ust. 1 ustawy antykorupcyjnej. Aby  jednak skorzystać z tego zapisu należy spełnić szereg ściśle określonych warunków. W tym konkretnym przypadku nie można mówić o ich wypełnieniu m.in. zgłoszenia Krzysztofa Żuka dokonał podmiot nieuprawniony – spółka PZU S.A. – w której udział Skarbu Państwa nie przekracza 50% liczby akcji.

Warto zaznaczyć, odmowa podpisania protokołu kontroli przez Krzysztofa Żuka nie stanowi przeszkody do realizacji ustaleń kontroli, nie zmienia bezspornych ustaleń CBA.

Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej oraz kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Dziś taki wniosek trafił do Rady Miasta Lublina.

CBA wniosło o przedstawienie informacji o sposobie i zakresie realizacji wniosku o  stwierdzenie wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka z powodu nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej.

Piotr Kaczorek

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

fot.lublin.eu

Zobacz również: