Jest uniwersalny, praktyczny i ponadczasowy, a przez to wciąż modny i lubiany mimo upływu lat. Styl nowoczesny, choć oszczędny w formie, nie stwarza ograniczeń, nawet gdy chcemy wyposażyć dom w nowoczesne technologie. Galeria Heban prezentuje kilka najważniejszych cech współczesnej architektury wnętrz.

Jego początki sięgają modernizmu pierwszych trzech dekad XX wieku. To wówczas powstały rewolucyjne jak na tamte czasy formy – proste, syntetyczne, zaskakujące oszczędnością detali.

Skromność i prostota

Uniwersalność, prostota oraz funkcjonalność to cechy, które wyróżniają go na tle innych stylów, a kanony które powstały niemal wiek temu są aktualne do dziś i chętnie wykorzystywane w aranżacji współczesnych mieszkań. Jak podkreśla Tomasz Waś, współwłaściciel Galerii Heban: Jest on szczególnie lubiany – bo sprawdza się znakomicie – w miejskich mieszkaniach, za których oknami roztaczają się widoki metropolii. Jego prostota wynikająca z geometrii wyposażenia sprawia, że doskonale komponuje się właśnie z takimi obrazami. Styl nowoczesny wyróżniają meble pozbawione ozdobników, pokryte fornirem lub lakierem w neutralnym kolorze. Również dekoracje są tu bardzo oszczędne i sprowadzają się jedynie do drobnych akcentów w postaci kolorowego plakatu na ścianie czy dywanu.

Teatr światła i cieni

Wydawać by się mogło, że styl nowoczesny niczym się nie wyróżnia, a przez to może być odbierany jako nudny. Nic bardziej mylnego! Mocnym akcentem jest w nim oświetlenie, które pojawia się niemal wszędzie. To ono kreuje przestrzeń i sprawia, że domownicy stają się uczestnikami swoistego teatru światła i cienia w zależności od pory roku czy dnia. Lampy, żyrandole i kinkiety są elementami zwracającymi na siebie uwagę, a przez to tworzącymi dekorację również przy świetle dziennym.

4-galeria-heban_dywan-miinu

Nic do ukrycia

Na nastrój we wnętrzach minimalistycznych wpływają także otwarte na otaczający nas świat duże okna. Nie zasłaniają ich firany czy ciężkie kotary. Jedynie rolety nocą dają domownikom poczucie intymności, choć nawet wtedy widok za oknem może pełnić rolę żywego obrazu.

Mniej znaczy więcej

W stylu nowoczesnym „mniej znaczy więcej” i dotyczy to zarówno dekoracji, mebli czy kolorystyki, ale też rozmieszczenia ścian, których jest dokładnie tyle, ile wymaga tego konstrukcja budynku. Dzięki temu we wnętrzach jest dużo przestrzeni i oddechu. Często bywa, że jedynym „zamkniętym” pomieszczeniem jest łazienka, chociaż i w tej kwestii właściciele nowoczesnych wnętrz mają prawo mieć odmienne zdania.

Śmiałe akcenty

Wnętrza nowoczesne, choć stonowane w formie i dekoracjach, lubią mocne akcenty. Może to być jakiś jeden wyjątkowy mebel, który wyróżniając się we wnętrzu formą będzie pełnił rolę rzeźby. Efektowną dekoracją okazuje się też ściana pokryta śmiałą w formie tapetą lub puszysty dywan, który ożywi wnętrze swoją fakturą i kolorem.

 

Zobacz również: