Już w listopadzie obserwatorzy będziemy mieli okazję podziwiania na niebie wyjątkowego zjawiska. 14 listopada na niebie pojawi się superksiężyc.
Szacuje się, że listopadowej nocy Księżyc będzie najbliżej Ziemi od 1948 r. Teoretycznie efekt powinien być widoczny gołym okiem. Superksiężyc możemy oglądać, gdy nasz satelita znajduje się w perygeum syzygijnym swojej orbity. Oznacza to, że Księżyc, Ziemia i Słońce ustawiają się wtedy w jednej linii (syzygium), a Księżyc znajduje się w najmniejszej odległości od naszej planety.
Księżyc znajdzie się wtedy w perygeum, czyli najbliższym punkcie w przestrzeni kosmicznej w stosunku do Ziemi. Będzie to dystans 356 536 km. Według NASA, tarcza księżycowa będzie o 14% większa niż podczas regularnej pełni. Księżyc będzie również o około 30% jaśniejszy. Listopadowy superksiężyc ma być najbardziej imponujący. Będzie to największa pełnia, którą zobaczymy w tym wieku.
14 listopada pełnia Księżyca wystąpi w ciągu dnia, dokładnie o godz. 14.52. Jednak Słońce zachodzi teraz wcześniej, więc ciemnym niebem miejscami będziemy mogli się cieszyć już od godziny 15.30. To właśnie o tej porze zajdzie wtedy Słońce w Suwałkach. Oznacza to, że niektórzy mieszkańcy Polski na obserwację superpełni będą musieli zaczekać nieco ponad 40 minut.
Zachód Słońca najpóźniej wystąpi w Bogatyni (południowo-zachodni kraniec Polski), gdzie zobaczymy go o godz. 16.14. W Gdańsku dzienna gwiazda znajdzie się za horyzontem o godz. 15.47, w Warszawie – o 15.45, a w Krakowie – o 15.57. Księżyc znajdzie się w perygeum o godz. 12.24, pełnia nastąpi więc ponad dwie godziny później, przez co nasz satelita będzie wyjątkowo duży. Kolejny raz Księżyc znajdzie się tak blisko Ziemi 25 listopada 2034 roku, więc warto za tydzień obserwować niebo.
Warto również nie przeoczyć na grudniowej pełni księżyca, dzięki której świetnie widoczny będzie deszcz Geminidów.

eo

Zobacz również: