Siódmy Festiwal Themersonów dobiegł końca. Przez trzy dni (20-22.10) płocczanie mogli korzystać z szerokiej oferty kulturalnej przygotowanej przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz partnerów, zwieńczonej koncertem grupy Jazzombie w Centrum Konferencyjnym Dom Technika.

Festiwal otworzyła gra „Stefan na wagarach” dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zaraz potem w Jagiellonce odbyły się zajęcia (kontynuowane jeszcze w piątek) poświęcone Franciszce i Stefanowi Themersonom. Tego dnia POKiS zaprosił do Kina za Rogiem na projekcje dwóch filmów:autorstwa Stefana Themersona, zatytułowanego „Przygoda człowieka poczciwego” (1937) oraz Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą” (1958), zainspirowanego utworem słynnego płocczanina.

3

Piątek (21.10) rozpoczął się dwoma happeningami. Jeden z nich, zatytułowany „Łapiąc oddech w drodze do Płocka”,odbył się m.in. z udziałem aktora Jona McKenny i Martina Blaszka na płockim molo. Jon McKenna poprowadził także warsztaty teatralne dla młodzieży.

Happening pod nazwą „Ulica Themersonów”, tradycyjnie miał miejsce na ul. Themersonów przy Jagiellonce. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu uczniów z płockich szkół podstawowych.

Mniej więcej w tym samym czasie, w znajdującej się w Ratuszu Galerii P, trwało VIII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży połączone z kiermaszem książek Themersonów oraz wystawą pokonkursową, w ramach której zaprezentowane zostały najlepsze prace obrazujące wiersz pt. „O stole, który uciekł do lasu” autorstwa Stefana Themersona.

Włączająca się w organizację tegorocznej edycji festiwalu Płocka Galeria Sztuki po południu zaprosiła na spotkanie z Andrzejem Klimowskim – malarzem, grafikiem, autorem powieści graficznych i filmów animowanych, a prywatnie przyjacielem Themersonów i miłośnikiem ich twórczości. Artysta przez blisko godzinę wprowadzał publiczność, składającą się w głównej mierze z uczniów liceum plastycznego, w świat swojej surrealistycznej sztuki, opowiadał o swoich artystycznych przyjaźniach z wybitnymi twórcami polskiej szkoły plakatu. Natomiast o godzinie 18 odbył się wernisaż wystawy plakatów Klimowskiego połączony z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Ulica Themersonów”.

2

Drugi dzień festiwalu zamknął spektakl pt. „Tom Harris” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego według prozy Stefana Themersona. Przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Per Se,został zaprezentowany na Scenie OFF OFFPOKiS w budynku przy ulicy 3 Maja 18. Sala wypełniona była do ostatniego miejsca, a przedstawienie z muzyką na żywo i interesującymi wizualizacjami bardzo podobało się publiczności.
W sobotę rano, w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku, odbyła się konferencja naukowa „CommonRoom: na uchodźstwie” nawiązująca do tradycji salonu literackiego organizowanego przez  Stefana i Franciszkę Themersonów w Londynie w latach 50.Tematem przewodnim konferencji była literatura, sztuka i myśl tworzone na obczyźnie przez historycznych i współczesnych pisarzy, artystów i intelektualistów.
Siódmy Festiwal Themersonów oficjalnie zamknął wyprzedany koncert zespołu Jazzombie. Wykonująca energiczną muzykę, będącą mieszanką takich gatunków, jak hip-hop, funk czy jazz grupa, złożona z członków grup LaoChe i Pink Freud, przyciągnęła do Domu Technika blisko 350-osobową publiczność.
 

 

Zobacz również: