Agenci CBA zatrzymali wójta jednej z podkarpackich gmin oraz biznesmena z branży drogowej. Śledztwo dotyczy łapówek w zamian za zlecenia prac remontowych i przyjęcia do pracy w urzędzie.

Jak poinformował rzecznik CBA, zatrzymany to wójt gminy Ostrów, który miał wielokrotnie przekraczać swoje uprawnienia służbowe działając na szkodę interesu publicznego – łamał ustawę o zamówieniach publicznych „ustawiając” zlecenia.

Według ustaleń CBA samorządowiec przyjmował do pracy w urzędzie w zamian za łapówki. „Dziś wiemy, że raz wziął 5000 zł,  innym razem było to 2000 zł” – poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Agenci CBA w ramach śledztwa przeszukali blisko 40 miejsc: mieszkania, biura rachunkowe, pomieszczenia urzędu gmin, siedziby spółek i hotele. Zabezpieczono dokumentacje w postaci umów, faktur, pism, telefony, komputery oraz nośniki danych.

Czynności wykonywano głównie na terenie województwa podkarpackiego, ale też w Warszawie, Krakowie i w Zakopanym.

Wójt i dwie inne zatrzymane osoby usłyszały już zarzuty korupcyjne. Prokuratura zastosowała wobec wójta Gminy Ostrów dozór Policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenie w wysokości 20000 zł  oraz zawieszenie w czynnościach pełnienia funkcji wójta.

Postępowanie prowadzi rzeszowska Delegatura CBA pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Rzeszowie.   Śledztwo jest rozwojowe i ma charakter wielowątkowy.

Źródło: CBA

Zobacz również: