Jeśli sytuacja w Syrii się nie poprawi, Polska będzie za ponowną dyskusją o sankcjach – poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Brukseli. Podczas szczytu Rady Europejskiej dyskutowano m.in. o migracji, polityce handlowej oraz stosunkach z Rosją.

Otwarcie na rozmowy o kierunkach zmian w polityce migracyjnej 

Jeżeli chodzi o migrację, to muszę powiedzieć z satysfakcją, że następuje otwarcie dyskusji na temat reformy i zmiany polityki migracyjnej UE. To cel, który rząd stawiał jako priorytetowy. Rozpoczynamy rozmowy na temat zmiany formuły polityki migracyjnej, co dla Polski oznacza przede wszystkim odejście od obowiązkowych kwot – mówiła premier Beata Szydło w Brukseli. Jak dodała, dla Polski w pełni satysfakcjonujący jest postulat, że należy rozwiązywać problem migracyjny w miejscach, gdzie się rodzi. Granice zewnętrzne wspólnoty powinny być wzmacniane. Szefowa rządu podkreślała, że trzeba wspierać państwa trzecie poprzez pomoc humanitarną. Istnieje również możliwość angażowania się w działania, które przynoszą dobre skutki np. umowa z Turcją to pokazuje.

Stosunki Unii Europejskiej z Federacją Rosyjską

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że jeżeli sytuacja w Syrii się nie poprawi, to Polska będzie wnioskować o ponowną dyskusję w Unii Europejskiej na temat sankcji wobec Rosji, wspierającej reżim syryjski. Premier Beata Szydło zaznaczała, że w konkluzjach szczytu została otwarta droga do nałożenia sankcji na Rosję w związku z sytuacją w Syrii. Za błąd uznała, odejście szczytu od sformułowania, które w tej kwestii składała m.in. Polska, Wielka Brytania i Niemcy.

Ponadto, premier poinformowała, że na spotkaniu rozmawiano również o zajęciu stanowiska przez Komisję Europejską ws. Nord Stream 2. Jak dodała, zmienia się opcja i polityka przywódców państw Unii Europejskiej.

Dodatkowo, premier Beata Szydło rozmawiała z prezydentem Francji Francoisem Hollande’em. Polsce bardzo zależy na dobrych relacjach z Francją. To jest dla nas bardzo ważny partner – podkreślała premier w kontekście zakończenia rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal. Jak dodała, przeprowadziła z prezydentem Francji dobrą rozmowę.

Na marginesie szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, premier rozmawiała premierami państw Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania koordynacyjnego.

źródło: KPRM/ fot. P.Tracz

Zobacz również: