15 milionów złotych rządowego dofinansowania otrzyma Legia Warszawa, która wybuduje w Urszulinie koło Grodziska Mazowieckiego kompleks badawczo-rozwojowy wraz z ośrodkiem treningowo-szkolnym. Obecnie kończą się prace projektowe, a porozumienie na budowę kompleksu podpisano, po wielomiesięcznych negocjacjach, w lutym tego roku.
Według koncepcji w składzie kompleksu mają pojawić się m.in. niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego z internatem oraz bazą niezbędną do prowadzenia szkolenia młodych sportowców, przede wszystkim piłkarzy. Będzie też ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa, centrum badawczo-rozwojowe i nowoczesne zaplecze treningowe.
15 mln zł dofinansowania, ministerstwo wypłaci w trzech w transzach. W tym roku 200 tys. zł, w kolejnych dwóch latach: 4 mln zł i 10,8 mln złotych.
Obecnie w założeniach inwestycyjnych jest mowa o budowie siedmiu pełnowymiarowych obiektów piłkarskich: dwóch boisk podgrzewanych o nawierzchni naturalnej, trzech ale bez podgrzewanej murawy, dwóch również pełnowymiarowych pokrytych sztuczną trawą. Jest także zaplanowane kolejne sztuczne boisko kryte halą pneumatyczną do ćwiczeń w okresie jesienno-zimowym i plac z murawą naturalną do treningu bramkarzy.
Dodatkowo plac do treningu funkcjonalnego, trzy małe boiska piłkarskie o nawierzchni sztucznej, boisko do piłki plażowej, nożnej i siatkowej, boisko mieszane do siatkówki, koszykówki czy tenisa o nawierzchni sztucznej, plac zabaw i siłownia plenerowa.
Znajdą się tam również nowoczesne trybuny, w tym jedna będzie składana. Powstanie około 230 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, a całość ogrodzonego terenu będzie oświetlona.
Dzięki porozumieniu samorządowców gminy Grodzisk z władzami Legii, klub udostępni mieszkańcom gminy strefę ogólnodostępną: rekreacyjno-sportową, czyli miejsce spotkań, rekreacji i kultury w otwartej przestrzeni. Gmina za to ma uzbroić teren pod akademię i we współpracy z Legią utworzyć niepubliczną szkołę mistrzostwa sportowego dla zawodników ośrodka Legii. Gdyby to nie wyszło, Grodzisk przyjmie do swoich placówek około 120 uczniów.

am

 

Zobacz również: