Projekt ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji jest już gotowy; nie zdecydowano jeszcze, czy będzie składany do Sejmu jako projekt poselski czy jako rządowy – powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Podczas konferencji prasowej prezes PiS był pytany m.in. o to, kiedy ustawa dotycząca powołania komisji weryfikacyjnej miałaby zostać przyjęta i na jakim etapie są prace nad tym dokumentem.

„Projekt ustawy dotyczącej powołania komisji weryfikacyjnej jest już gotowy” – poinformował Kaczyński. „Nie ma jeszcze decyzji, czy będzie to projekt poselski czy też podejmie to rząd” – zaznaczył.

Podczas konferencji prezes PiS przywołał też sprawę śmierci działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej i zwrócił uwagę, że jest to przypadek „ewidentnego zabójstwa”. Jego zdaniem wskazuje on na to, że wokół reprywatyzacji „mamy do czynienia z czymś, co można określić jako mafia”. „A że w tej mafii uczestniczyli ludzie wysoko postawieni w hierarchii społecznej, to tylko pokazuje stan tzw. elit – ja tutaj zawsze używam cudzysłowu” – dodał Kaczyński.

Obecny na konferencji minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że w procesie badania spraw reprywatyzacyjnych przez prokuraturę nie będzie „osób bezkarnych” ani „immunitetu dla białych kołnierzyków i dla ludzi, którzy stoją wysoko w hierarchii prawniczej, gdziekolwiek w tej hierarchii pracowniczej by się znajdowali”. Ziobro poinformował, że w toczących się postępowaniach prokuratura bada m.in. decyzje sądów, ponieważ „są powody sądzić, że te decyzje zapadły (…) z rażącym naruszeniem prawa”.

Źródło: Kurier PAP