Popularna sieć fast-food chce otworzyć restaurację na placu po prawej stronie Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Takie zagospodarowanie samego serca Rzymu, tuż obok Watykanu budzi oburzenie wśród kardynałów.

Kardynał Elio Sgreccia powiedział w wywiadzie dla La Repubblica: –To jest co najmniej kontrowersyjna, przewrotna decyzja. Otwarcie McDonald’s w proponowanym miejscu bynajmniej nie szanuje tradycji architektonicznych jednego z najbardziej charakterystycznych placów na świecie.

Moreno Prosperi, szef Komitetu Ochrony Borgo, zabytkowej dzielnicy wokół Watykanu, gdzie mieszka wielu kardynałów, powiedział, że planowanie otwarcia baru fast-food, byłoby dalszym uderzeniem w obszar, który przyciąga ogromne rzesze turystów. Dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat i tak tożsamość tego miejsca została już wystarczająco zniszczona ze względu na wzrost liczby nielegalnych stoisk z pamiątkami i mini rynków.

Jednak Kardynał Domenico Calcagno, który jest w tej sprawie decyzyjny, poinformował, że nie zamierza się wycofać, gdyż umowa jest prawomocna i nie widzi nic negatywnego w tej propozycji.

źródło: DailyMail

Zobacz również: