Stopa cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, dotyczy od kilku do kilkudziesięciu procent chorych. Jej odpowiednie leczenie może uchronić przed amputacją. Cukrzyca to choroba podstępna, ponieważ niezauważalnie uszkadza różnej wielkości naczynia tętnicze nóg.
W wyniku powolnego zarastania naczyń blaszką miażdżycową stają się one mniej elastyczne. U diabetyka cząsteczki krwi łatwo zlepiają się ze sobą. W takiej sytuacji często dochodzi do powstawania skrzeplin blokujących przepływ krwi przez żyły i tętnice. Skutkuje to złym ukrwieniem stóp, a w konsekwencji niedotlenieniem. Rozwijającą się chorobę mogą zwiastować bolesne skurcze mięśni, mrowienie skóry oraz kłucia.
Na tym zazwyczaj choroba nie poprzestaje. Wielu chorych cierpi też na zaburzenia neurologiczne, które rozwijają się, gdy dojdzie do uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.
Wówczas chory nie czuje dotykania, różnicy temperatur ani bólu, za to nieprzyjemne mrowienie i pieczenie skóry. Upośledzenie gruczołów potowych sprzyja pękaniu skóry stóp. Niekorzystne zmiany zachodzą też w kościach, które systematycznie odwapniają się i zanika chrząstka stawowa. A wszystko toczy się w ukryciu – do chwili, gdy stopa nie ulegnie deformacji, chory nic nie czuje. Najgorsze jest, gdy jednocześnie niedomaga układ krążenia i układ nerwowy.
Wraz z rozwojem choroby stopa przestaje pełnić funkcję podstawową narządu, który podpiera i pomaga zachować w równowadze organizm człowieka. Staje się natomiast źródłem bólu i cierpienia.
Główne objawy:
– ból nasilający się nocny, z towarzyszącymi bolesnymi kurczami mięśni, uczucie mrowienia i kłucia w nodze
– łuszczenie i wysuszenie się skóry
– pojawienie się licznych pęknięć z ogniskami martwicy i owrzodzeń
– gorsze gojenie się ran
– deformacja kości.
Leczenie
Kluczowym elementem profilaktyki i leczenia schorzenia jest szczególna dbałość o zdrowie i dobrą kondycję stóp.
Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, długie i kosztowne. Należy je prowadzić pod kontrolą specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa.
Pacjent powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki lub obuwie ortopedyczne. W zaawansowanej stopie cukrzycowej stosuje się leczenie wielokierunkowe. Nieleczona prowadzi do amputacji kończyny.
Metody wspomagające
Dobrym sposobem jest terapia manualna. To technika fizjoterapii, która polega na wspomaganiu narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa i stawów. Poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu terapeuta dociera do chorych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych partiach kręgosłupa i stawach. Terapia manualna jest bezpieczną metodą masażu. Niektóre ćwiczenia pacjent powinien wykonywać w domu sam.
Dobre pedicure
Najbezpieczniej wykonać go u profesjonalisty. Osoba chora na cukrzycę nie powinna być poddawana tradycyjnemu moczeniu nóg. Paznokcie skracamy pilnikiem. Nie wolno używać ostrych, metalowych narzędzi. Zgrubiałą skórę usuwa się specjalnymi tarkami bez metalu. Staranne nawilżenie skóry jest niezwykle ważne – im tłustszy krem lub balsam do stóp, tym lepiej. Nawilżać trzeba po każdym ich umyciu. Delikatny masaż poprawi ukrwienie stopy.