Po interwencji Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego została wstrzymana eksmisja w głośnej sprawie samotnego ojca wychowującego niepełnosprawnego syna. Pomimo zapłaty za mieszkanie prawie 200 tysięcy złotych groziła im eksmisja.

Jak informowały media, pan Stefan miał zapłacić deweloperowi 98% ceny za mieszkanie w Świnoujściu. Wraz z ostatnią ratą miał odebrać akt własności, jednak do tego nie doszło z uwagi na długi dewelopera. Z tego powodu syndyk miał zająć mieszkanie, a sąd orzekł eksmisję pana Stefana i jego syna.

Wiceminister Patryk Jaki skierował do Prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie pismo w sprawie postępowania prowadzonego przez komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Świnoujściu. W wyniku wykonanej analizy i wykrytych uchybień Sąd w trybie nadzoru judykacyjnego nad działalnością komornika uchylił termin eksmisji w omawianej sprawie i nakazał komornikowi podjęcie dodatkowych czynności.

W ministerstwie trwa także analiza pozostałych aspektów tej sprawy. Resort otrzymał z Sądu Apelacyjnego ze Szczecina wyjaśnienia związane z postępowaniem o ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz pana Stefana, badane jest także postępowanie o ogłoszenie upadłości spółki, od której pan Stefan miał nabyć nieruchomość. Po zakończeniu analizy zostanie podjęta decyzja co do dalszych działań.

Wiceminister Patryk Jaki zapowiada, że zrobi co w jego mocy, by pomóc samotnemu ojcu. „Nie może być tak, że schorowana osoba samotnie wychowująca niepełnosprawne dziecko pomimo zapłaty prawie całej kwoty za mieszkanie zostaje bez pomocy i grozi jej eksmisja” – mówi wiceminister Patryk Jaki. „Prawo musi stać po stronie obywatela” – dodaje.

źródło: MS

Zobacz również: