Manfred Weber- szef Europejskiej Partii Ludowej w PE, zarzucił Jarosławowi Kaczyńskiemu brak patriotyzmu. Europosłowi nie odpowiada bowiem, że prezes PiS podchodzi sceptycznie do poparcia Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej.

Kaczyński utrzymuje, że chodzi mu o polskie interesy. Tego dowiedziałem się z jego przemówień. Dlatego jestem kompletnie zaskoczony, że nie popiera polskiego obywatela na bardzo odpowiedzialne stanowisko w Europie. To nie jest patriotyczne podejście– powiedział Weber. Jego zdaniem Kaczyńskiemu nie chodzi o polskie interesy, ale o interesy partii.

Jak podaje dziennik.pl, niemiecki polityk przekonuje, że Tusk „w ciągu ostatnich dwóch lat wykonał fantastyczną pracę” i powinien pozostać na stanowisku: –Z mojej perspektywy jest zupełnie jasne, że – powinien kontynuować sprawowanie funkcji– podkreślił szef chadeków.

Kadencja szefa Rady Europejskiej kończy się w maju 2017 roku. W związku z tym przywódcy unijni muszą najpóźniej w marcu zdecydować, czy pozostawiają Tuska na stanowisku, czy wybiorą inną osobę. Ewentualny sprzeciw polskiego rządu wobec kandydatury Tuska nie musi oznaczać, że nie zostanie on wybrany. Decyzja w tej sprawie nie wymaga bowiem jednomyślności.

źródło: dziennik.pl