Minister sportu i turystyki Witold Bańka zapowiedział powstanie Polskiej Agencji Antydopingowej, nowego organu, który będzie prowadził i nadzorował walkę z dopingiem w polskim sporcie.

„Zostanie powołana Polska Agencja Antydopingowa w miejsce obecnie działającej komisji i biura. To będzie jeden silny podmiot, którego zadaniem będzie zwiększenie walki z dopingiem, a przede wszystkim także usprawnienie systemu instytucjonalnego walki z dopingiem w Polsce” – powiedział Bańka podczas poniedziałkowego briefingu w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szef resortu zaznaczył, że dzięki nowej formule prawnej, jako państwowa osoba prawna, Polska Agencja Antydopingowa będzie miała możliwość pozyskiwania dotacji, m.in. z funduszu dobrowolnego konwencji UNESCO, ze środków Unii Europejskiej, a także w ramach programu realizowanego przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).

„Zwiększy to możliwość działania Polskiej Agencji Antydopingowej” – podkreślił.

Bańka dodał, że agencja będzie mogła odpłatnie realizować kontrole antydopingowe na terenie Polski na zlecenie m.in. międzynarodowych federacji sportowych czy organizatorów imprez.

Zapowiedział również zmianę przepisów karnych w zakresie dopingu w sporcie. „Chcemy uwzględnić nowe przestępstwo polegające na wprowadzeniu do obrotu lub przewożeniu przez granicę Polski niektórych rodzajów substancji zabronionych” – poinformował.

Źródło: Kurier  PAP