16 października PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wprowadzą, ostatnią już w tym roku, korektę rocznego rozkładu jazdy. Zmiany w kursowaniu pociągów są niezbędne,  by w trakcie prowadzonych na sieci kolejowej prac, tysiące pociągów kursowało sprawnie. Pasażerowie mogą już planować podróże – plakaty, z obowiązującym od przyszłego weekendu rozkładem jazdy, są dostępne na peronach i dworcach oraz w Internecie.

Październikowa korekta wiąże się w dużej mierze z zaplanowanymi pracami utrzymaniowymi  na liniach kolejowych i będzie obowiązywać do 10 grudnia. Później wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy 2016/2017, kiedy to podróże koleją będą jeszcze krótsze i bardziej komfortowe.

 Podróżowanie na południu kraju

W związku z zaplanowanymi przez PLK pracami na liniach prowadzących do Zakopanego,  w wybrane dni, pasażerowie przesiądą się tam do komunikacji zastępczej. Na przykład od 3 października do 10 grudnia, z powodu przerwy w ruchu na odcinku Kraków Płaszów – Zakopane, autobus będzie kursował zamiast pociągu TLK Malinowski. Bezpośrednio do Zakopanego pasażerowie dojadą nocnymi składami TLK Luna oraz TLK Wenus. Ze względu na ruch jednotorowy na odcinku Katowice Ligota – Tychy, od 17 października do 10 grudnia, od poniedziałku do piątku, skład IC Korfanty kursować będzie w skróconej relacji do Katowic.
W weekendy pociąg ten pojedzie w pełnej relacji, czyli na trasie Warszawa – Bielsko-Biała – Warszawa. Podróżni jadący z Lublina i Stalowej Woli w kierunku Rzeszowa od początku obowiązywania korekty zyskują nowy, wygodny przystanek – Chmielów Zagumnie. Inwestycja PLK za blisko 800 tys. zł poprawi komunikację w regionie.

Pociągiem po Wielkopolsce

Wracają pociągi na trasę Krotoszyn – Jarocin po zakończonych przez PLK pracach, które  poprawiły bezpieczeństwo podróżowania na  tym odcinku. Do 10 grudnia zaplanowano zmiany w nocnych połączeniach między stolicą Wielkopolski a Wrocławiem. Pociągi IC Centaurus i TLK Aurora pojadą trasą zmienioną przez Ostrów Wielkopolski.

 Koleją na północy i w centrum kraju

PLK kontynuują prace na odcinku Włocławek Brzezie – Aleksandrów Kujawski, dlatego pociągi IC Chemik oraz IC Doker pojadą trasą okrężną od Kutna do Bydgoszczy przez Zamków i Inowrocław.
Koniec przebudowy stacji Skierniewice i odcinka linii kolejowej nr 1 Koluszki – Widzów Teklinów oznacza powrót wybranych kursów PKP Intercity, zawieszonych do 15 października – IC Górnik oraz IC Fredro. W trakcie obowiązywania korekty PLK zaplanowały nocne prace torowe na trasie Łódź Widzew – Kutno. Przez kilka dni, zamiast niektórych pociągów regionalnych podróżni będą mieli do dyspozycji komunikację zastępczą, natomiast w wybrane dni pociąg TLK Wenus relacji Bielsko – Biała – Gdynia – Bielsko-Biała pojedzie objazdem przez Łowicz Główny.

 Kulturalna podróż do zachodnich sąsiadów

Do 10 grudnia wydłużono kursowanie weekendowego połączenia z Wrocławia Głównego  do stacji Berlin Lichtenberg i z powrotem. Kursy „Pociągu do kultury” realizowane przez Koleje Dolnośląskie pierwotnie miały odbywać się tylko do 25 września. Połączenie jest częścią wydarzenia – Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016.

Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach  w formie plakatów oraz na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl a także bezpośrednio  u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć  na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 19 757.

 

Zobacz również: