Odstąpiliśmy od prac nad senackim projektem dotyczącym przerywania ciąży. Stwierdziliśmy, że musimy poczekać, jakie będą wyniki prac sejmowych w sprawie przepisów aborcyjnych – poinformował w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– W Senacie rozmawialiśmy na temat tej ustawy. Pojawił się pomysł, propozycja, żeby Senat był autorem pewnego kompromisu, kompromisu również politycznego.

Chcieliśmy zwrócić się do senatorów, również opozycji, i mieć wspólny, taki ponadpolityczny projekt i program ustawy, ale stwierdziliśmy – jestem przekonany, że słusznie – że musimy poczekać, jakie będą wyniki prac nad tą ustawą w Sejmie. W związku z tym wstrzymaliśmy się od projektu senackiego – powiedział Karczewski na konferencji prasowej.

W proponowanym wstępnym projekcie – powiedział Karczewski – była mowa o tym, by w przepisach wykluczyć możliwość przerywania ciąży w sytuacji, kiedy jest podejrzenie zespołu Downa.

Marszałek Senatu zastrzegł, że w przyszłości, jeśli pojawi się taka potrzeba, jeśli pojawi się taka wola, to będzie chciał, żeby propozycja Senatu nie była propozycją jednej partii, tylko propozycją ponadpolityczną, ponadpartyjną.

– Czy to nam się uda, czy nie, i czy to będzie potrzebne, to ja w tej chwili nie wiem – Źródło: Kurier  PAP

 

Zobacz również: