Władze Nowego Jorku podjęły decyzję o zakupie tysiąca kamer osobistych dla policjantów na sumę ponad 6 milionów dolarów , informuje gazeta „New York Daily News” powołując się na policję.

Jak pisze gazeta, w ciągu pięciu lat władze miasta przeznaczą 6 milionów 425 tysięcy dolarów na kamery osobiste wykorzystujące tzw. „chmury” do przechowywania nagranych materiałów. Według słów zastępcy komisarza policji Benjamina Tackera, kamery będą dostępne do użytku w 20 komendach policyjnych od początku 2017 roku. Obserwator z Sądu Federalnego będzie badać, jak kamery osobiste wpłyną na zachowania policjantów, a także na liczbę skarg i wniosków sądowych pod adresem policjantów. Otrzymane wyniki porównane zostaną z raportami z 20 innych komend policji, w których kamery na razie nie będą w użyciu. „To dla nas dobra rzecz. Teraz będziecie mieli możliwość zobaczyć ich pracę, jak przestrzegają instrukcji, gdzie robią błędy, gdzie coś poszło nie tak, a gdzie się udało” – powiedział Tacker.

Decyzję o wprowadzeniu kamer podjęto na tle głośnych przypadków otwarcia ognia przez policjantów do nieuzbrojonych Afroamerykanów i wezwań do nasilenia kontroli nad działaniami stróżów porządku, zauważa gazeta. Eksperci mają nadzieję, że to pomoże zwiększyć poziom zaufania między policjantami i społeczeństwem, głosi informacja.
W 2014 roku policja Nowego Jorku zakupiła próbną partię 54 kamer osobistych do pięciu komend. Planuje się, że w przyszłości do dyspozycji policji będzie około 18 tysięcy kamer. W ostatnich latach w USA zaostrzyła się dyskusja na temat nieuprawnionego otwarcia ognia przez policjantów, szczególnie wobec Afroamerykanów. Szereg takich przypadków doprowadził do masowych zamieszek, na przykład w Fergusson w 2014 roku i w Baltimore w 2015 roku. Uliczne zamieszki miały miejsce we wrześniu w Charlotte (w Północnej Karolinie) po zabójstwie Afroamerykanina podczas nalotu policyjnego, przy czym strzelający policjant również był Afroamerykaninem.
Chciałoby się zapytać, kiedy podobnych inwestycji doczekamy się w Polsce?
SN

Zobacz również: