Biały Dom rozważa możliwość dodatkowych dostaw broni syryjskiej opozycji, żeby wstrzymać „ofensywę sił reżimu w Aleppo” – pisze gazeta „The Wall Street Journal”, powołując się na urzędników w administracji Baracka Obamy.

Głównym tematem rozmów na temat amerykańskiego „planu B” w Syrii jest rola CIA i jej regionalnych partnerów — Biały Dom zastanawia się, czy warto dawać agencji i związanym z nią grupom powstańczym pozwolenie na ostrzał artyleryjski pozycji wojsk rządowych. Biały Dom jest kategorycznie przeciwko dostarczaniu siłom opozycji przenośnych przeciwlotniczych kompleksów rakietowych, ale przedstawiciele administracji oświadczają przy tym, że w trwających teraz dyskusjach mowa o dostawach „mniej mobilnych” kompleksów, przedstawiających „mniejsze niebezpieczeństwo” tego, że broń trafi w ręce terrorystów.

Waszyngton rozpatruje też możliwość dostaw broni o wysokiej precyzji za pośrednictwem swoich regionalnych partnerów, na przykład Turcji i Arabii Saudyjskiej. „Niektórzy urzędnicy mówią, że (Biały Dom — red.) przegapił dogodny moment (na podjęcie takich kroków — red.), i że administracja powinna rozpatrzeć możliwość operacji lądowej przeciwko reżimowi Asada” — czytamy w artykule. Pomysł bezpośredniej interwencji wojskowej spotyka się jednak z oporem wielu waszyngtońskich urzędników, którzy obawiają się konfliktu z Rosją.
Doradcy wojskowi Baracka Obamy i przedstawiciele wywiadu od lutego przekonują Baracka Obamę, że trzeba opracować alternatywny plan udzielenia pomocy syryjskiej opozycji — pisze WSJ. Jednocześnie od 2013 roku oficjalnie realizowany jest tajny program wsparcia zbrojnego syryjskich powstańców. Wśród głównych zwolenników realizacji „scenariusza siłowego” są dyrektor CIA John Brennan i amerykański sekretarz obrony Ashton Carter — dodaje WSJ. W środę amerykański Departament Stanu poinformował, że w czasie rozmowy telefonicznej sekretarz stanu John Kerry uprzedził szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa, że Waszyngton wstrzyma rozmowy z Moskwą w sprawie Syrii, w tym w kwestii utworzenia wspólnego centrum szybkiej interwencji w przypadku łamania rozejmu, „jeśli Rosja nie podejmie natychmiastowych kroków w celu wstrzymania ofensywy w Aleppo i przywrócenia reżimu zawieszenia działań wojennych”.

SN

Zobacz również: