Proste formy, oszczędność kolorystyczna i funkcjonalizm to cechy dominujące stylu Zen. Inspiracje czerpane z kultury japońskiej wprowadzają do wnętrza harmonię, spokój i atmosferę sprzyjającą wyciszeniu. W zgiełku pędzącej codzienności, styl Zen stał się popularnym trendem w aranżacji i dekoracji wnętrz.

3

Zen w języku japońskim oznacza „medytację”. Ta tradycyjna japońska filozofia stworzona została przez buddyjskich filozofów ponad sześćset lat temu. Uznaje się, że zrodziła się w pomieszczeniach shoin- miejscach medytacji i wewnętrznego wyciszenia. Te pokoje harmonii i spokoju, słynęły z niezwykłej funkcjonalności i oszczędnej formy. Z czasem stały się inspiracją dla światowych architektów i projektantów wnętrz. Obecnie styl Zen to jeden z najgorętszych trendów dekoratorskich i z powodzeniem występuję w domowych aranżacjach.

Kolekcja Opp! Origami od marki Ceramstic to wielki ukłon w stronę japońskiej tradycji. Dekory dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych: White o śnieżnobiałej barwie oraz Aquamarine z elementami morskiej zieleni. Powierzchnie płytek o imponującym rozmiarze 90×30 cm zdobią rysunki nawiązujące do japońskiej sztuki składania papieru. Większy format płytek to większe możliwości aranżacyjne. Wydłużone prostokąty wizualnie poprawią proporcje pomieszczenia i sprawią, że wnętrze wydają się znacznie większe. Jest to zatem idealne rozwiązanie do łazienki, której powierzchnia bywa często mocno ograniczona. Dodatkowo, płytki posiadają delikatną strukturę, a ich powierzchnia wykończona jest w połysku, co powoduje efekt zabawy ze światłem. Kolekcja Origami o jasnych i spokojnych barwach spodoba się osobom, które poszukają w domowej przestrzeni spokoju i wyciszenia- tak jak niegdyś buddyjscy mnisi w świątyniach shoin.

2

Nie od dziś wiadomo, że prosta forma i geometryczne wzory wprowadzają do wnętrza harmonię i równowagę. Minimalistyczna kolekcja Hexon od marki Ceramstic to połączenie nowoczesnego designu z tradycjami japońskiej sztuki Zen. Te sześciokątne płytki w imponującym rozmiarze 60×52 cm. łączą to, co najmodniejsze: geometrię, duży format i rysunek doskonale imitujący beton. Szare płytki o nietypowym kształcie doskonale komponują się z drewnem lub elementami drewnopodobnymi.