Amerykańskie pismo „National Interest” zestawiło trzy rankingi najlepszych morskich, powietrznych i lądowych wojsk na świecie. We wszystkich trzech rankingach figurują Rosja, USA i Chiny.

Według wersji pisma, państwa mające najlepszą flotę na świecie to USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Japonia. Rosja tradycyjnie jest uznawana za mocarstwo lądowe, jednak dysponuje flotą wojenną z największą liczbą okrętów. „Marynarka wojenna Rosji ma 79 dużych okrętów, w tym jeden lotniskowiec, pięć krążowników, 13 niszczycieli i 52 okręty podwodne” – głosi materiał. Jak zauważa autor artykułu, okręty podwodne stanowią jedną z podstawowych sił rosyjskiej floty. „National Interest” zauważa, że w skład marynarki wojennej Rosji wchodzi 15 atomowych okrętów podwodnych, 16 wielozadaniowych okrętów z uzbrojeniem rakietowo-torpedowym, dziewięć okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi i sześć okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi. Co dotyczy innych państw, to „National Interest” odnotował amerykańskie lotniskowce: USA mają ich 10 – więcej, niż pozostałe państwa razem wzięte. Ponadto, pismo zwróciło uwagę na okręty podwodne w chińskiej flocie. Artykuł głosi, że podstawę podwodnych sił Chin stanowi 10 okrętów podwodnych klasy Kilo, importowanych z Rosji.

1

Na liście najlepszych wojsk lądowych według „National Interest” znalazły się USA, Chiny, Indie, Rosja i Wielka Brytania. Lądowe siły Rosji otrzymują nowoczesne uzbrojenie, są dość dobrze wyposażone i w pełni zmechanizowane. Liczebność wojsk sięga 285 tysięcy osób, głosi artykuł. Autor tekstu podkreśla również, że na stan rosyjskiej armii wkrótce wpłynie uniwersalna platforma bojowa „Armata”, która może pełnić funkcję czołgu, wozu bojowego piechoty i artylerii. Jednocześnie „National Interest” uważa za najsilniejsze wojska lądowe wojska amerykańskie liczące 535 tysięcy żołnierzy. Piechota wojsk Chin z kolei może pochwalić się liczebnością 1,6 miliona żołnierzy. W Brazylii armia lądowa liczy 102 tysiące żołnierzy.

W rankingu najlepszych sił lotniczych na świecie „National Interest” umieścił tylko cztery państwa – USA, Rosję, Chiny i Japonię. Rosja ma 1500 samolotów bojowych i 400 śmigłowców. Rosyjskie lotnictwo weszło w okres modernizacji. Jednym z przykładów jest Su-35, który łączy w sobie elastyczność i uniwersalność. Ponadto rosyjskie firmy wojskowe pracują w tej chwili nad myśliwcem piątej generacji T-50 oraz nad nowym bombowcem strategicznym PAK-DA. „National Interest” umieścił na swojej liście nie tylko amerykańskie lotnictwo, ale również flotę i korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych. Lotnictwo wojskowe USA liczy 5,6 tysięcy samolotów, a flota dysponuje 3,7 tysiącami samolotów.

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/20160924/3939422/armia-ranking.html