W Sejmie powołano nowe koło poselskie Europejscy Demokraci. Utworzyli je Jacek Protasiewicz, Stefan Niesiołowski, Michał Kamiński i Stanisław Huskowski, którzy odeszli z Platformy Obywatelskiej.
Stefan Niesiołowski mówił, że nie zgadza się z polityką obecnych władz PO, między innymi z usuwaniem niektórych działaczy. Poseł zapowiedział, że koło będzie zajmować się „demokracją, walką z PiS-em”, a nie skupiać się, jak PO, na „nieczytelnych porachunkach”. “Zagrożeniem dla Polski jest PiS. Platforma, zwłaszcza Grzegorz Schetyna, jego najbliższe otoczenie, zachowuje się od początku, tak jakby głównym problemem byli ludzie, którzy nie są wielbicielami pana Schetyny w Platformie, ta partia przestaje być demokratyczna” – podkreślił Niesiołowski.
Podczas konferencji prasowej Protasiewicz przekonywał, że PiS „nie ma mandatu do demolki państwa. Dowodził również, że ubiegłoroczne zwycięstwo tego ugrupowania w wyborach parlamentarnych nie było „historyczne” ani „największe”.
Stanisław Huskowski powiedział, że koło będzie się starało przystąpić do koalicji Wolność-Równość-Demokracja, powstałej pod auspicjami KOD.
ND