Mariusz Mariusz Max Kolonko nie kandydował w konkursie na prezesa TVP, bo twierdzi, że jest on nielegalny i ustawiony – podaje portal wirtualnemedia.pl.

W zeszły czwartek minął termin składania aplikacji od kandydatów, którzy chcą wziąć udział w konkursie na prezesa TVP. Oprócz p. Jacka Kurskiego dokumenty złożyli m.in. pp.: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Krzysztof Skowroński, Małgorzata Raczyńska-Weinsberg i Piotr Barełkowski. Natomiast wbrew zapowiedzi o funkcję prezesa TVP nie będzie ubiegał się p. Max Kolonko. Jego zdaniem konkurs na prezesa TVP wcale nie jest jawny. – Jest jawny dla wybranych, czyli akredytowanych dziennikarzy z selektywną transmisją po zakończeniu konkursu, a nie live jak sugerowałem – podkreśla Kolonko i dodaje:

– W mojej ocenie konkurs jest ustawiony i nielegalny. Członkowie Rady Mediów Narodowych są przecież jurorami konkursu i jako jurorzy nie mogą publicznie zachęcać jednych do udziału w konkursie albo wręcz wskazywać swoich faworytów, jak to miało miejsce. Tacy członkowie Rady powinni być zatem odsunięci od oceniania w konkursie, co nie daje quorum potrzebnego Radzie do jego przeprowadzenia. Konkurs zatem nie powinien się w ogóle odbyć – tłumaczy dziennikarz.

Do drugiego etapu konkursu na nowego prezesa TVP zakwalifikowało się 18 osób, w tym obecny prezes telewizji publicznej Jacek Kurski – poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Na wtorkowym posiedzeniu RMN sprawdzała, czy oferty zgłoszone w konkursie na prezesa TVP spełniają wymagania formalne sformułowane w regulaminie konkursu.

– Pięć osób odpadło ze względów czysto formalnych, gdyż nie złożyli oni wymaganych dokumentów – powiedział Czabański.

Wśród 18 osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu znaleźli się m.in.: obecny prezes TVP Jacek Kurski, była szefowa TVP1 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg, dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński, a także reżyser filmowy Grzegorz Braun.

Wśród osób, które odpadły w pierwszym etapie konkursu, był m.in. współzałożyciel Telewizji Republika Piotr Barełkowski, który – jak mówił szef RMN – nie złożył ważnych wymaganych dokumentów.

Przewodniczący RMN poinformował, że drugi etap konkursu rozpocznie się w środę o godz. 12.

– W drugim etapie zajmiemy się tymi ofertami od strony merytorycznej. Głównie będziemy oceniać kompetencje kandydatów w obszarze telewizyjnym. W zależności od naszej oceny będziemy kwalifikować ich do trzeciego etapu konkursu – powiedział.

Trzeci etap konkursu ma polegać na rozmowie kandydatów z Radą, m.in. na temat wizji telewizji publicznej.

– Między drugim a trzecim etapem konkursu będzie trochę czasu, więc kandydaci, którzy się do niego dostaną będą mieć trochę czasu na przygotowanie – powiedział Czabański dodając, że w jego ocenie w ostatnim etapie konkursu nie będzie więcej niż 10 rozmówców.

Czabański informował, że konkurs na nowego szefa TVP powinien zostać rozstrzygnięty do połowy października.

Zgodnie z uchwałą RMN z 2 sierpnia obecny prezes TVP Jacek Kurski ma zostać odwołany ze stanowiska z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa telewizji publicznej, ale nie później niż 15 października tego roku.

 

źródło: wirtualnemedia.pl/PAP/em