„Irlandzki zryw” – wystawa

Ambasada Irlandii w Polsce oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie zapraszają w piątek 23 września 2016 o g. 18.00 do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (ul. Skazańców 25) na wernisaż wystawy „Irlandzki zryw – Wielkanoc 1916”
Sto lat temu w Dublinie Irlandczycy chwycili za broń w kolejnej próbie wywalczenia niepodległości Zielonej Wyspy. Wydarzenie to przeszło do historii pod nazwą Powstania Wielkanocnego. Bardzo krwawe represje wobec powstańców dały asumpt do powstania Irlandzkiej Armii Republikańskiej, a w dalszym rezultacie – do podpisania traktatu 7 XII 1921 r., sankcjonującego powstania Wolnego Państwa Irlandzkiego. Muzeum X Pawilonu – placówka przybliżająca m. in. dzieje powstańcze – sto lat po tamtych zdarzeniach – zaprasza na otwarcie wystawy „Irlandzki zryw – Wielkanoc 1916”, przygotowanej przez Ambasadę Irlandii w Polsce.
W programie pokaz filmu dokumentalnego 1916 – irlandzki zryw, reż. Pat Collins, Ruan Magan, 2016 (83’)

Film 1916 – irlandzki zryw wszedł na ekrany w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania wielkanocnego w Irlandii, uznawanego za moment zwrotny w nowożytnej historii tego kraju. Choć pod względem militarnym powstańcy ponieśli klęskę, odnieśli zwycięstwo moralne. Zainspirowali do kontynuowania walki samych Irlandczyków i inne narody dążące do niepodległości. Film łączy zdjęcia archiwalne, sceny nakręcone obecnie i wypowiedzi ekspertów. Narratorem jest Liam Neeson, znany między innymi jako odtwórca tytułowej roli w filmie biograficznym o irlandzkim polityku i rewolucjoniście Michael Collins (1996).

Jest też akcent polski: przypomniana w filmie Constance Markiewicz, irlandzka działaczka niepodległościowa i społeczna, która należała do grona przywódców tego powstania, była żoną Polaka hr. Kazimierza Dunin-Markiewicza.