Reprezentanci Polski zdobyli na Igrzyskach Paraolimpijskich 39 medali. Byli lepsi niż w Londynie, o 3 medale! Reprezentanci paraolimpijscy w klasyfikacji generalnej zajęli 10. miejsce. To oznacza, że cel postawiony przed Rio de Janeiro został osiągnięty. 9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych – to dorobek reprezentacji Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich. W Brazylii wystartowało 90 polskich sportowców. W Rio de Janeiro Polacy zajmowali aż 19 razy czwarte miejsce.  – To były bardzo udane igrzyska z małym niedosytem, bo mogło być jeszcze lepiej. W wielu przypadkach zabrakło po prostu szczęścia – powiedział  Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Na koncie Polaków są też trzy rekordy świata, trzy rekordy Europy, jeden rekord Igrzysk Paraolimpijskich, rekord Polski w pływaniu i wiele rekordów życiowych.

– Nagrody finansowe, które powiększyliśmy w tym roku, dotyczą również paraolimpijczyków. Będą takie same jak olimpijczyków – ogłosił już jakiś czas temu minister Witold Bańka. Za złoty medal sportowcy otrzymają 64 400 zł, srebrny – 46 tys. zł, a brązowy – 36 800 złotych.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Chiny z dorobkiem 239 medali, w tym 107 złotych. Drugie miejsce zajęła Wielka Brytania – 147 medali, a trzecie Ukraina – 117 krążków.

Polscy medaliści Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro (imię, nazwisko, medal, dyscyplina, ew. kategoria niepełnosprawności):

Robert Jachimowicz – srebrny medal (lekkoatletyka, rzut dyskiem)

Bartosz Tyszkowski – srebrny medal (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)

Wojciech Makowski – srebrny medal (pływanie, 100 m stylem grzbietowym)

Ewa Durska – złoty medal (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)

Michał Derus – srebrny medal (lekkoatletyka, bieg na 100 metrów)

Krystyna Siemieniecka – srebrny medal (tenis stołowy, singiel kobiet)

Alicja Fiodorow – srebrny medal (lekkoatletyka, bieg na 100 metrów)

Anna Trener-Wierciak – brązowy medal (lekkoatletyka, skok w dal)

Adrian Castro – brązowy medal (szermierka na wózkach)

Oliwia Jabłońska – brązowy medal (100 metrów stylem motylkowym)

Patryk Chojnowski – srebrny medal tenis stołowy (klasa 10)

Maciej Lepiato – złoty medal w skoku wzwyż (T44)

Daniel Pek – srebrny medal w biegu na 1500 m (T20)

Piotr Grudzień – brązowy medal w tenisie stołowym (klasa8)

Maciej Sochal – złoty medal w rzucie maczugą (F32)

Katarzyna Piekart – brązowy medal w rzucie oszczepem (F46)

Rafał Czuper – srebrny medal w tenisie stołowym (klasa 2)

Karolina Pęk – brązowy medal w tenisie stołowym (klasa 9)

Barbara Niewiedział – brązowy medal w biegu na 400 m (T20)

Natalia Partyka – złoty medal w tenisie stołowym (kategoria 10)

Anna Harkowska – srebrny medal w jeździe indywidualnej na czas (C5)

Rafał Wilk – złoty medal w jeździe indywidualnej na czas (H4)

Marzena Zięba – srebrny medal w podnoszeniu ciężarów (+86 kg)

Lucyna Kornobys – srebrny medal w pchnięciu kulą (F34)

Kamila Kubas – brązowy medal w kajakarskim sprincie (KL1)

Jakub Tokarz – złoty medal w kajakarskim sprincie (KL1)

Karolina Kucharczyk – srebrny medal w skoku w dal (T20)

Rafał Wilk – srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego (H4)

Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa – brązowy medal w drużynowym turnieju szpadzistów

Milena Olszewska – brązowy medal w łuku klasycznym

Barbara Niewiedział – złoty medal w biegu na 1500 m (T20)

Alicja Fiodorow – srebrny medal w biegu na 200 m (T47)

Lech Stoltman – brązowy medal w pchnięciu kulą (F55)

Dariusz Pender, Michał Nalewajek i Jacek Gaworski – srebrny medal w szermierce na wózkach

Anna Harkowska – srebrny medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego (C5)

Janusz Rokicki – srebrny medal w pchnięciu kulą (kategoria F57)

Natalia Partyka, Karolina Pęk i Katarzyna Marszał – złoty medal w tenisie stołowym (kategoria C6-10)

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – złoty medal w kolarskim wyścig ze startu wspólnego (kategoria B)

Patryk Chojnowski, Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – brązowy medal w tenisie stołowym

Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za piękne emocje!

źródło: msport.gov.pl/ fot. AFP