Rządząca partia Jedna Rosja zdobyła 53,8 proc. głosów w niedzielnych wyborach do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej – poinformowała w poniedziałek nad ranem Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 60 proc. głosów.

W wyborach w 2011 roku Jedna Rosja zdobyła 49,3 proc. i 238 mandatów.

Po niedzielnym głosowniu na drugim miejscu znajduje się kierowana przez Giennadija Ziuganowa Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) – 13,9 proc. głosów, a na trzecim Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego z 13,7 proc.

Czwartą partią, która przekroczyła pięcioprocentowy próg wyborczy dla partii jest Sprawiedliwa Rosja, dowodzona przez Siergieja Mironowa. Uzyskała ona ponad 6 proc. głosów.

Frekwencja wyniosła 47,5 proc. (w 2011 roku: ponad 60 proc.)

Według szacunków Jedna Rosja będzie miała w Dumie Państwowej większość konstytucyjną uzyskując ponad 300 głosów, dzięki mandatom z okręgów jednomandatowych. Ponad 300 mandatów – 315 – ugrupowanie to miało w Dumie w latach 2007-2011.

Prezydent i premier Rosji, Władimir Putin i Dmitrij Miedwiediew, wyrazili zadowolenie z rezultatu rządzącej partii

„Dla Jednej Rosji, tak jak dla każdej partii, ważny jest rezultat. Rezultat jest dobry” – powiedział Putin. Ocenił też, że wyniki wyborów świadczą o rosnącej dojrzałości politycznej Rosjan.

Miedwiediew podziękował obywatelom, którzy poszli do urn wyborczych. „Można śmiało powiedzieć, że nasza partia zwyciężyła” – ocenił.

Wybory do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, odbyły się według systemu mieszanego: 225 deputowanych zostanie wyłonionych z list partyjnych, a kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych. Głosowanie odbywało się w godz. 8-20 czasu lokalnego. Zarejestrowanych w Rosji uprawnionych do głosowania obywateli było 111,6 mln.

Źródło: Kurier  PAP