Bezprecedensowy wyrok sądu w sprawie nauczycielki matematyki z Krapkowic (woj. opolskie), która zdjęła krzyż w pokoju nauczycielskim. Otrzyma od pracodawcy odszkodowanie i przeprosiny w lokalnych mediach – informuje Tok FM.

P. Grażyna Juszczyk, nauczycielka matematyki w szkole w Krapkowicach, nie kryła, że jest osobą niewierzącą. Gdy w pokoju nauczycielskim w szkole zawisł krzyż, zdjęła go. Na radzie pedagogicznej zdjęcie krzyża uznano za kradzież i grożono jej policją. Nauczycielka tłumaczyła swoje zachowanie poczuciem wykluczenia, jej zdaniem obecność krucyfiksu oznacza, że to miejsce dla wierzących katolików.

– Sąd uznał, że to była dyskryminacja w formie molestowania. Że dochodziło do szykan ze względu na bezwyznaniowość, naruszano godność nauczycielki, upokarzano w środowisku pracy – poinformowała Tok FM mecenas Karolina Kędziora z Towarzystwa Antydyskryminacyjnego.

P. Juszczyk zasądzono 5 tys. zł odszkodowania oraz przeprosiny na łamach lokalnej prasy. Sąd uznał, że nauczycielka była w szkole szykanowana, drwiono z niej, stosowano ostracyzm.

źródło: tokfm.pl