Znajomość języków obcych to podstawa. 70% rodziców uważa, że od niej zależy sukces dziecka w dalszym życiu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie wydawnictwa Nowa Era. Chcąc zapewnić maluchom dobry start, posyłają je na dodatkowe zajęcia językowe. Jak szukać i na co zwrócić uwagę, wybierając kurs dla swojej pociechy, radzi Natalia Oświecińska, eksperta Langzie.pl – najpopularniejszej w Polsce wyszukiwarki szkół językowych.

1.         Zasięgnij języka

Rozpoczynając poszukiwania szkoły idealnej, warto zaczerpnąć wiedzy z pierwszej ręki. Najlepszym źródeł opinii będą znajomi mający dzieci w podobnym wieku oraz rodzice oczekujący na pociechy pod szkołą. Sami mali słuchacze też mogą wiele powiedzieć o zajęciach – do tego ich opinie z reguły będą wyrażone otwarcie i szczerze. Zaglądając natomiast na fora internetowe, warto zachować rezerwę. Anonimowość w sieci nie zawsze idzie w parze z wiarygodną oceną.

Sprawdzając ofertę, możesz też skorzystać z wyszukiwarki szkół językowych. Langzie.pl – najpopularniejszy serwis tego typu w Polsce – posiada w swojej bazie ponad 2 tysiące placówek. Umożliwia porównanie cen i ofert dla poszczególnych rodzajów kursów oraz poznanie opinii osób, które uczą się w danym miejscu.

2.         Sprawdź szkołę i jej ofertę

Dobra szkoła powinna posiadać certyfikat. Jednak nie każdy jest wiążący. Niektóre mają po prostu wartość marketingową. Ten właściwy musi być wydany przez niezależne gremium i potwierdzać jakość nauczania. Konieczna jest także akredytacja dla szkoły uzyskana zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej.

Pamiętaj, że w nauce języków obcych kluczowe znaczenie ma lektor. To o niego – jego kompetencje, doświadczenie i sposób pracy z dziećmi – warto spytać na samym początku. Edukowanie najmłodszych wymaga nie tylko doskonałych umiejętności językowych, ale też pedagogicznych oraz właściwej osobowości i charakteru.

Istotne są także pytania o program nauczania stosowany w danej placówce a także o formę zajęć, np. czy lektorzy wykorzystują multimedia i najnowsze zdobycze techniki? W przypadku starszych dzieci niebagatelne znaczenie ma też certyfikat uzyskany na koniec kursu, gdyż może uprawniać do zwolnienia z niektórych egzaminów państwowych. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, jak on wygląda, jaką ma wartość i czy jest zgodny z wymogami kuratorium oświaty.

3.         Uważaj na promocje

Kurs językowy to nie lada wydatek. Z analiz Langzie.pl wynika, że ogólnopolska średnia cena za 1 semestr zajęć z języka angielskiego dla dzieci to 823 zł. Dużo mniej, bo 694 zł,kosztuje semestr niemieckiego. To dlatego szkoły prześcigają się w ofertach specjalnych. Atrakcyjne promocje kuszą, ale zanim im się ulegnie, warto prześwietlić, co kryje się za ofertą. Czy spory rabat nie oznacza przepełnionej grupy i krótszych, bo 45 minutowych zamiast godzinnych zajęć?

Oczywiście ceny mogą się różnić w poszczególnych szkołach i zależeć od wielu czynników, np. lokalizacji, liczebności grup czy programu nauczania stosowanego w szkole. Jednak jeśli kwota jest o ponad 20% niższa niż w innych placówkach w okolicy, warto dokładnie sprawdzić, co otrzymuje się w zamian, aby uniknąć przyszłych rozczarowań.

4.        Upewnij się, że dziecko poczuje się tu dobrze

Ważnym punktem jest także wizyta w szkole. Zobacz, jak wyglądają sale. Jeśli chcesz na naukę języka posłać młodsze dziecko, upewnij się, że nie zostanie ono wtłoczone w ławki szkolne, tylko będzie przebywać w otoczeniu odpowiednim dla jego wieku i percepcji. Do możliwości małego słuchacza powinna być też dostosowana forma zajęć. Dobra szkoła wie, jak trafić do maluchów i w ramach zajęć dla najmłodszych grup wiekowych wykorzystuje taniec, muzykę czy śpiew do przyswajania nowego słownictwa. Im  bardziej innowacyjne metody, tym wyższa klasa szkoły i lektora, a do tego – większa skuteczność nauki.

5.         Weryfikuj

Skorzystaj z lekcji próbnej. Szkoła, która nie ma nic do ukrycia, pozwala odbyć ją bezpłatnie. To świetna okazja do weryfikacji wszystkich informacji i opinii, które uzyskało się na etapie poszukiwań. Tym razem zaufaj dziecku. Jeśli z pierwszych zajęć wyjdzie znudzone i niezadowolone, nie warto liczyć na to, że potem jego nastawienie się zmieni. Atmosfera nauki, otoczenie i podejście samego kursanta są kluczowe, jeśli chce się uzyskać spektakularne rezultaty.

 

Oczywiście, cały proces wyboru szkoły można skrócić do minimum i zdecydować się po prostu na placówkę położoną najbliżej domu. Jednak wtedy zdajemy się na ślepy traf. Tymczasem kurs językowy jest sporą pozycją w rodzinnym budżecie. Dlatego warto poświęcić chwilę, aby mieć pewność, że ta inwestycja przyniesie rezultaty w przyszłości.