Rząd Angeli Merkel planuje kolejne działania ułatwiające integrację migrantów na niemieckim rynku pracy. Ostatnim dyskutowanym przedsięwzięciem niemieckiego rządu jest wprowadzenie mini-kredytu dla uchodźców.

Wprowadzenie mini-kredytów dla uchodźców posłużyć ma do sfinansowania wymiany syryjskiego prawa jazdy na niemieckie – mówi Merkel w wywiadzie dla rozgłośni RBB. – Oczywiście, że migranci nie dysponują sumą 500 euro na ten cel – dlatego można te koszty pokryć w ramach programu kredytowego i spłacać pożyczkę, kiedy otrzyma się pracę. Przecież wszędzie poszukuje się kierowców – argumentuje kanclerz Niemiec.

Jak donosi portal Deutsche Welle, Angeli Merkel bardzo zależy, aby proces integracji uchodźców na rynku pracy przebiegał jak najszybciej. Dlatego mówi o konieczności „bardzo konkretnych działań, które podejmowano już w procesie jednoczenia Niemiec, czyli wprowadzania odrębnych przepisów dla uchodźców tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na pracowników”.

Niemiecka kanclerz potwierdziła, że nie zamierza zmienić kursu swojej polityki wobec uchodźców, pomimo wszelkich dysonansów w łonie bloku partii chadeckich i na przekór prawicowemu populizmowi. Dlatego Merkel zwraca się w rozmowie z RBB do wyborców w Berlinie, aby zastanowili się przed oddaniem głosu w zbliżających się wyborach komunalnych i regionalnych nad tym, kto skutecznie przyczyni się do rozwiązania ich problemów.

źródło: Deutsche Welle