To dopiero półmetek Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, a Polacy zdobyli już 20 krążków. Cztery złote, dziewięć srebrnych i siedem brązowych – to aktualny bilans reprezentacji Biało-Czerwonych. Dzięki osiągnięciom Polaków podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich, każdy dzień przynosi nowe emocje. A przecież nie koniec rywalizacji.

Blask złotego medalu

Rekord świata w skoku wzwyż należy do Macieja Lepiato. Od teraz wynosi 2,19 metrów! Z tym wynikiem Polak obronił tytuł mistrza paraolimpijskiego z 2012 roku. Choć jak przyznał w wywiadzie dla Telewizji Polskiej obronić medal było znacznie trudniej, niż go zdobyć.
Złoty medal to spełnienie marzeń. To dowód, że to co robię ma sens – powiedział. Rekordowy skok Macieja Lepiato można zobaczyć tu: http://sport.tvp.pl/igrzyska-paraolimpijskie-rio/26914772/rio-zloto-i-rekord-swiata-macieja-lepiato

Do grona mistrzów paraolimpijskich XV Igrzysk w Rio de Janeiro dołączył wczoraj Maciej Sochal. Polak w najlepszej próbie w rzucie maczugą osiągnął wynik 33,91 metrów. Fantastycznym rzutem zdeklasował rywali i zdobył upragnione złoto. Maczuga jest zamiennikiem oszczepu dla sportowców z najwyższym porażeniem.

– Zrobiłam kawał dobrej roboty – powiedziała tuż po zwycięskim meczu czterokrotna mistrzyni paraolimpijska w tenisie stołowym Natalia Partyka. W finale nasza reprezentantka pokonała 3:0 Chinkę Qian Wang. Polka po raz czwarty stanęła na najwyższym stopniu podium Igrzysk Paraolimpijskich. Po raz pierwszy miało to miejsce w 2004 roku w Atenach, kiedy Partyka miała 15 lat. Obecnie jest ikoną polskiego sportu paraolimpijskiego. Od 2008 roku rywalizuje także z pełnosprawnymi sportowcami podczas Igrzysk Olimpijskich.

W tenisie stołowym medale XV Igrzysk Paraolimpijskich dotychczas zdobyli także: Krystyna Siemieniecka (srebro), Patryk Chojnowski (srebro), Rafał Czuper (srebro), Karolina Pęk (brąz) oraz Piotr Grudzień (brąz).

Rywale na planszy a w życiu… ?

Igrzyska Paraolimpijskie to nie tylko łzy wzruszenia, radość i triumf. Każdy zawodnik to odrębna historia. Adrian Castro i Grzegorz Pluta, którzy stoczyli polsko-polski pojedynek o brązowy medal w szermierce na wózkach, na planszy są rywalami a w życiu już niedługo będą… rodziną. Zwycięzca pojedynku pokonał swojego przyszłego … teścia. Umówiliśmy się, że kto przegra, ten płaci za wesele – powiedział Adrian Castro w rozmowie z TVP.  – Jest to nieprawdą. Wygrał to akurat zarobił na wesele – żartował przyszły teść.

Spełniać marzenia i zdobywać medale

Mistrzyni paraolimpijska z Londynu Katarzyna Piekart, przygotowania do igrzysk w Rio łączyła z opieką nad dwójką dzieci. Cierpi na niedowład ręki, ale nie przeszkadza jej to w pokonywaniu przeciwności losu. Po raz kolejny to udowodniła. W Rio de Janeiro zdobyła brązowy medal w rzucie oszczepem, uzyskując wynik 41,07 m. To kolejne spełnione marzenie w jej karierze. Dzieciom gratulujemy walecznej mamy!

20 medali dla Polski

Na koncie Polaków są dwa rekordy świata, dwa rekordy Europy, rekord Polski oraz kilka rekordów życiowych. Bogata kolekcja medali zdobywanych przez naszych reprezentantów stale rośnie. Daniel Pek został wicemistrzem paraolimpijskim w biegu na 1500 metrów. Wynik Polaka (3.56,17) jest nowym rekordem Europy. Brązowy medal XV Igrzysk Paraolimpijskich zdobyła Barbara Niewiedział (bieg na 400 metrów).

Wszystkim medalistom oraz rekordzistom serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne fantastyczne wieści z Rio!

źródło: msport.gov.pl