Polacy – bez względu na religię czy światopogląd – winni mieć prawo do wolnej niedzieli – podkreśla prezydium KEP w komunikacie przekazanym PAP we wtorek. Jego autorzy popierają inicjatywę NSZZ „Solidarność o ograniczeniu handlu w niedzielę.

„Wolna niedziela jest marzeniem wielu Polaków” – podkreśla prezydium Konferencji Episkopatu Polski. „Podobnie jak obywatele innych krajów europejskich, także Polacy – bez względu na religię czy światopogląd – winni mieć prawo do wolnej niedzieli” – głosi komunikat.

Jego autorzy przypominają słowa św. Jana Pawła II, który o świętowaniu wolnej niedzieli w specjalnym dokumencie napisał: „Także w obecnej sytuacji historycznej mamy obowiązek tak działać, aby wszyscy mogli zaznać wolności, odpoczynku i odprężenia, które są człowiekowi niezbędne ze względu na jego ludzką godność oraz związane z nią potrzeby religijne, rodzinne, kulturowe i społeczne, trudne do zaspokojenia, jeśli nie jest zagwarantowany przynajmniej jeden dzień w tygodniu dający wszystkim możliwość wspólnego odpoczynku i świętowania (List Apostolski Dies Domini o świętowaniu niedzieli).

Autorzy komunikatu przypominają w tym kontekście, że na zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w czerwcu tego roku biskupi polscy jednomyślnie poparli obywatelski projekt ustawy zgłoszony przez NSZZ „Solidarność” w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę.

„Ten projekt jest głosem sprzeciwu wobec nadużyć związanych z wykorzystywaniem pracowników, a także próbą podkreślenia świątecznego charakteru niedzieli. Powszechnie oczekuje się, że inicjatywa związku zawodowego NSZZ „Solidarność” i znaczące poparcie społeczeństwa nie zostaną zlekceważone, a Parlament Rzeczypospolitej Polskiej przywróci i zabezpieczy narodowi polskiemu niedzielę jako wartość religijną, rodzinną i kulturową” – czytamy w komunikacie prezydium KEP.

Źródło: Kurier  PAP