Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka to największy na świecie turniej dedykowany podopiecznym placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zawody odbyły się dn. 23-24 lipca b.r. na stadionie warszawskiej Legii. Udział w niej wzięły drużyny z 26 krajów – blisko 300 zawodników z domów dziecka z m.in., Francji, Japonii, Kolumbii, czy Tajlandii.

W tym roku po raz pierwszy do promocji turnieju włączyła się UEFA oraz reprezentacja Polski w piłce nożnej. Na potrzeby Mistrzostw powstał film, „Wszyscy jesteście Mistrzami Świata” – te słowa, wypowiadane m.in. przez Grzegorza Krychowiaka, Arkadiusza Milika i Michała Pazdana przypominały główną ideę przyświecającą turniejowi – Mistrzami Świata są wszystkie dzieci z domów dziecka, dla których sport może stać się przepustką do lepszej przyszłości.

Do piłkarzy dołączyły także inne gwiazdy. W kolejnym filmie mobilizujące hasło wypowiadały gwiazdy polskiego kina oraz ekranu m.in: Kuba Wesołowski, Olga Frycz, Edyta Herbuś, oraz piłkarze z Reprezentacji Artystów Polskich.

Dzięki materiałom wideo do ponad miesiąca wydłużył się czas zainteresowania mediów Mistrzostwami. Ma to ważny wpływ na wizerunek placówek opiekuńczo-wychowawczych. Gdyż media zwykle zajmują się tematyką domów dziecka tylko przy okazji różnych dramatycznych zdarzeń.

Publikacje z okresu rozgrywek, budujące pozytywny wizerunek Domów Dziecka, mogły zostać wyświetlone nawet 25 mln razy – zgodnie z danymi Instytutu Monitorowania Mediów. Od 1 kwietnia do 30 sierpnia informacje o Mistrzostwach pojawiły się w mediach prawie 1 800 razy, a ich ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 2,2 mln zł.

Organizatorem Mistrzostw jest Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”, a współorganizatorem Miasto Stołeczne Warszawa. Patronami Mistrzostw są Minister Sportu i Turystyki oraz Polski Związek Piłki Nożnej.

Sponsorem głównym Mistrzostw jest firma Continental Opony Polska, sponsorami złotymi są firmy Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka i kanał telewizyjny dla dzieci i młodzieży Disney XD.

Głównymi partnerami Mistrzostw są Instytut Monitorowania Mediów, program „Razem Bezpieczniej” MSWiA, Zina, Legia Warszawa oraz MZA.

Patronami medialnymi zawodów są TVP Sport i Polska Agencja Prasowa.

Źródło informacji: Stowarzyszenie „Nadzieja na Mundial”