Osiem medali, rekord świata, rekord Europy, rekord Polski i wiele rekordów życiowych. Czas na pierwsze podsumowanie zmagań trwających w Rio de Janeiro podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Pierwsze dni zmagań były dla Reprezentacji Polski były bardzo udane. Polacy zdobyli łącznie osiem medali – jeden złoty, sześć srebrnych i jeden brązowy. Złoty medal w pchnięciu kulą zdobyła rekordzistka świata Ewa Durska. Od soboty kobiecy rekord świata w kategorii niepełnosprawności F20 wynosi 13,94 m! Dla zawodniczki to trzecie paraolimpijskie złoto. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stawała w 2000 roku w Sydney i w 2012 roku w Londynie. Zrobiłam to, co chciałam. Marzę o następnym medalu – powiedziała w rozmowie z TVP tuż po ceremonii wręczenia złotego krążka. Zawodniczka zadeklarowała, że medal będzie chciała oddać na licytację, by pomóc innym.

Dotychczas nasi reprezentanci najwięcej razy sięgnęli po paraolimpijskie srebro. Pierwszy krążek zdobył w rzucie dyskiem Robert Jachimowicz z wynikiem 19,10 m. Można na prawdę przełamać wiele własnych słabości i pokonać rywali fair play. – mówił nie kryjąc wzruszenia w rozmowie z TVP. Niewiele do złotego medalu zabrakło Bartoszowi Tyszkowskiemu, który w pchnięciu kulą uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 13,56 m. Jak sam przyznał niedosyt jest. Do złota zabrakło mu …jednego centymetra. Wśród sześciu wicemistrzów olimpijskich znajduje się także sprinterka Alicja Fiodorow. Jestem bardzo szczęśliwa, w życiu nie spodziewałam się, że będę mogła zdobyć srebrny medal – powiedziała w rozmowie z TVP.  Wśród mężczyzn w sprincie Michał Derus wyrównał swój najlepszy wynik w sezonie, pokonując 100 metrów w czasie 10,79 sek. Jest super! Spełnienie marzeń! – cieszył się ze srebrnego krążka zaraz po przekroczeniu linii mety w rozmowie z TVP. Dedykuje ten medal wszystkim tym, którzy uważają, że ich życie jest do bani i tym, którzy nie mają na siebie pomysłu. Sport odmienił moje życie. – powiedział w rozmowie z TVP wicemistrz w pływaniu stylem grzbietowym na 100 metrów Wojciech Makowski. Osiem lat na olimpijskie trofeum czekała Krystyna Siemieniecka, która wywalczyła upragnione srebro w finale zmagań tenisistek stołowych. Dla zawodniczki to trzecie Igrzyska w karierze – w 2000 roku w Sydney była piąta, w 2014 w Londynie uplasowała się tuż za podium.

Po brązowy medal XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w pięknym stylu skoczyła Anna Trener- Wierciak osiągając wynik w skoku w dal 4,53 metra. Po udanym konkursie nasza zawodniczka zaprezentowała brazylijską sambę radości! (http://sport.tvp.pl/igrzyska-paraolimpijskie-rio/26906786/samba-radosci-anny-trenerwierciak)

Zawodnicy z całego świata prezentują wysoki poziom w walce o paraolimpijskie trofea. Każdy dzień przynosi nowe rekordy. Łukasz Wietecki z wynikiem 3.54,20 ustanowił nowy rekord Europy w finale biegu na 1500 metrów, ostatecznie zajmując piątek miejsce. Konkurencja jest ogromna. Podczas minionych dni, medale zdobyli przedstawiciele 64 państw, spośród 160 uczestniczących w Igrzyskach. Przed nami jeszcze wiele sportowych emocji. XV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Rio de Janeiro potrwają do 18 września.

źródło: msport.gov.pl