W sierpniu 99 polskich dzieci z Litwy spędziło dwutygodniowe wakacje w naszym powiecie. Grupę zakwaterowano w Gościńcu Julinek, w internatach należących do SOSW w Lesznie. Wakacyjna akcja dla polskiej młodzieży z Litwy organizowana jest przez Powiat Warszawski Zachodni od wielu lat, współfinansują ją samorządy gminne.
Jak poinformował nas Krzysztof Radkowski, zastępca dyrektora SOSW w Lesznie: – Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Były to nie tylko wycieczki po Puszczy Kampinoskiej, przejażdżki bryczkami i jazdy konne, ale również bogaty program zajęć turystycznych i kulturalnych.
Ponadto dzieci zwiedzały Warszawę, m.in. Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Starówkę. Brały także udział w warsztatach artystycznych. Zorganizowano dla nich ponadto wycieczki do Żelazowej Woli, spływ kajakowy Utratą i gry terenowe.
Dzieci i młodzież przyjechały z dwóch litewskich rejonów: Solecznickiego i Wileńskiego, dziesięcioro dzieci było także z Wilna. Przyjazd do Polski był dla nich wyróżnieniem za dobre wyniki w nauce i aktywność w różnych przedmiotach szkolnych, także w dyscyplinach sportowych. Niektóre z nich przyjechały do Polski po raz kolejny i jak twierdzą, zawsze chcą tu wracać.
– Organizując wakacje dla polskich dzieci z Litwy, chcemy nagrodzić pielęgnowanie polskości na dawnych Kresach Rzeczpospolitej – mówi Jan Żychliński, Starosta Warszawski Zachodni. – Wiemy, że nie jest dziś łatwo być Polakiem na Litwie. Utrudnia to zarówno system oświatowy, w którym wymaga się zdawania matury wyłącznie po litewsku, jak i tendencja lokalnych władz do zamykania bądź przejmowania polskich szkół. Powoduje to, że Polacy na Litwie czują się jak obywatele drugiej kategorii. Chcemy, aby nasi rodacy z Litwy mieli jak najlepszy kontakt z Macierzą, poznali polską kulturę, tradycję i wywieźli stąd dobre wspomnienia. Wakacje są dla nich nagrodą za pielęgnowanie polskości. Wakacyjną akcję dla Polaków z Litwy będziemy wraz z samorządami gminnymi kontynuować w przyszłym roku – powiedział Starosta.