W Ośrodku dla Cudzoziemców w Dębaku 3 września odbyły się Dni Otwarte. Na chętnych czekało wiele atrakcji i uchodźcy z Tadżikistanu, Czeczeni, Gruzji i Syrii. Organizatorem akcji w ramach realizacji projektu na wsparcie procesu preintegracji cudzoziemców ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy – ze społeczeństwem polskim, była Fundacja Refugee.

Dni Otwarte odbyły się dla wsparcia integracji obcokrajowców z lokalnym społeczeństwem. Dla samych cudzoziemców adaptacja w nowym miejscu wiąże się ze stresem i wieloma trudnościami, a takie „ zbliżenia ”mogą to zmienić na lepsze i to zarówno dla obydwu stron.

Każdy zainteresowany wydarzeniem mógł zwiedzić teren ośrodka w Dębaku i zobaczyć na własne oczy jak żyją osoby ubiegające się o ochronę w naszym kraju.

Uchodźcy chętnie włączyli się w całą akcję i m.in. przygotowali tradycyjne potrawy ze swoich krajów, uczyli grać na bębnach, wystawili dziecięcą sztukę teatralną, itp. Do tego dzieci obcokrajowców wraz z polskimi dziećmi bawiły się na dmuchanej zjeżdżalni i objadały naszą tradycyjną watą cukrową.

uchodzca-gra-na-bebnach

Cudzoziemcy chętnie zawierali znajomości i opowiadali o sobie, swoich historiach, lękach, nadziejach.

-Obecnie w Dębaku przebywa blisko 200 osób, w tym 59 dzieci, które uczą się w podkowiańskiej szkole. Uchodźcy są z Tadżikistanu, Czeczeni, Gruzji i Syrii. Wszyscy zainteresowani goście mogli zwiedzić budynki, a w nich m.in. przedszkole, świetlicę, miejsce do nauki i integracji.Dni otwarte w ośrodku dla cudzoziemców to inicjatywa mająca na celu wspieranie integracji obcokrajowców w Polsce– powiedział burmistrz Podkowy Artur Tusiński,który aktywnie uczestniczył w imprezie.

am

fot. podkowa.pl