Do 2018 roku ma powstać Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Wstępne szacowanie kosztów zamykało się w 35 milionów złotych. Okazuje się, że gmina musi dołożyć i to niemało, bo aż dziewięć mln złotych. Urzędnicy tłumaczą, że tak wychodzi po uzyskaniu kosztorysów budowy hali sportowej.
W Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej ma powstać m.in. wieża widokowa z obserwatorium astronomicznym i tarasem, duża hala sportowa i ścianka wspinaczkowa, a budynek ma być połączony ze Szkołą Podstawową nr 6.
Aby rozpocząć inwestycję, potrzeba pełnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Dokumentacja już jest, ale zawyżyła pierwotną kwotę budowy, która wynosiła 35 mln zł na kwotę 44 mln złotych. To oznacza, że trzeba dołożyć 9 mln złotych. Pozyskanie funduszy na taki obiekt jest trudne, bo nie przewiduje dotacji co do specyfiki inwestycji na takim etapie. Jednak urzędnicy szukają innych możliwości finansowania. Gdy ich nie znajdą, to hala i tak będzie budowana, gdyż jak wyjaśnia naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta i Gminy Grodzisk:
Będziemy wciąż starali się o dotację, bo obecnie łatwiej pozyskać dofinansowanie na obiekty istniejące niż na budowę nowych. Możemy się postarać o dotację na wyposażenie czy nagłośnienie obiektu – informuje Urszula Chrzanowska.
Niektórzy z mieszkańców dziwią się rozmachowi inwestycji i tak wielkich kwot, które się na nie wydaje.
Ile tych hal sportowych już jest, a w dodatku nie ma potrzeby realizacji takich cudów jak taras widokowy czy to obserwatorium astronomiczne. Dla kogo to wszystko, bo bez tych atrakcji Grodzisk na pewno się nie zawali, a pieniądze można przeznaczyć na najpilniejsze potrzeby – mówi czytelniczka Krystyna Ż.
am

fot.grodzisk.pl