Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku skierował do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Federacji Rosyjskiej, deklarującym narodowość czeczeńską.

Grozi do 12 lat więzienia

Taus G., Zaur G., Alvi Y. oraz Shamkhan A. zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzenie środków finansowych, mających służyć finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym w związku z działaniami tzw. państwa islamskiego.

Chodzi o przestępstwa z art. 258 par. 2 kodeksu karnego oraz z art. 165a kodeksu karnego. Grozi za nie od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Czym zajmowała się grupa

W toku postępowania ustalono, że od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce oraz Republice Turcji funkcjonowała międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza. W jej skład wchodzili między innymi obywatele Federacji Rosyjskiej deklarujący narodowość czeczeńską – Taus G., Zaur G, Alvi Y. oraz Shamkhan A. Sprawcy zajmowali się gromadzeniem i przekazywaniem pieniędzy w celu sfinansowania przestępstw o charakterze terrorystycznym na terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku w związku z działaniami tzw. państwa islamskiego.

Działanie grupy obejmowało ponadto rekrutowanie bojowników na tzw. dżihad w wojnie prowadzonej na terenie Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku. Zorganizowali oni również pomoc medyczną w postaci chirurgicznego usunięcia pocisku z klatki piersiowej jednego z bojowników tzw. państwa islamskiego. Zorganizowali mu także pobyt w Polsce i pomogli w podróży do Turcji.

Sprawcy zajmowali się ponadto organizowaniem i zakupem sprzętu paramilitarnego, w tym plecaków taktycznych z kamuflażem, zestawu słuchawkowego typu wojskowego oraz celowników optycznych. Następnie sprzęt ten przekazywali na teren Syryjskiej Republiki Arabskiej i Republiki Iraku w związku z działaniami tzw. państwa islamskiego.

Legalny pobyt w Polsce

Wszyscy oskarżeni przebywali w Polsce legalnie. Taus G. przebywa w naszym kraju od 3 maja 2007 roku. Od 30 kwietnia 2009 roku posiada status – ochrony uzupełniającej. Oskarżony Zaur G. w Polsce przebywa od 16 lipca 2009 roku. 21 grudnia 2012 roku przyznano mu status – pobyt tolerowany. Tożsamy status przyznano 5 czerwca 2013 roku oskarżonemu Alviemu Y., który do Polski przybył 16 lipca 2009 roku. Z kolei Shamkhan A. przebywa w RP od 22 listopada 2007 roku. 24 listopada 2008 roku udzielono mu ochrony uzupełniającej.

Na wniosek prokuratora wobec wszystkich oskarżonych stosowane są izolacyjne środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Postępowanie przygotowawcze było prowadzone wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Białymstoku.

źródło: Prokuratura Krajowa