Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące uprowadzenia dla okupu jednego z gdańskich adwokatów.

Sprawcy przebrani za policjantów

W toku tego postępowania ustalono, że do porwania adwokata doszło 29 czerwca 2015 roku w Gdańsku. Sprawcy byli przebrani w ubrania przypominające umundurowanie funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i poruszali się samochodem przypominającym pojazd służbowy tejże formacji mundurowej wyposażony w wyświetlacz sygnalizacyjny o treści „Policja” oraz światła błyskowe. Pod pozorem kontroli drogowej, posługując się bronią palną, dokonali zatrzymania pojazdu kierowanego przez gdańskiego adwokata. Następnie używając młota, wybili szybę w drzwiach kierowcy, po czym zakuli go w kajdanki i dokonali jego uprowadzenia. Za jego uwolnienie zażądali kwoty 1 miliona złotych. Po uzyskaniu zapewnienia zapłaty okupu, uprowadzony został uwolniony.

W sumie siedmiu podejrzanych

2 września 2016 roku zatrzymano jednego ze sprawców uprowadzenia. Na wniosek prokuratora z Pomorskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku Sąd Rejonowy w Gdańsku zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 90 dni.

Dotychczas zarzuty współudziału w uprowadzeniu adwokata przedstawiono łącznie pięciu podejrzanym. Na wniosek prokuratora wobec wszystkich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Ponadto dwóch podejrzanych stoi pod zarzutem pomocnictwa w uprowadzeniu. Wobec nich stosowane są nieizolacyjne środki zapobiegawcze.

Postępowanie to prowadzone jest wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu CBŚP w Gdańsku.

źródło informacji: Prokuratura Krajowa